.
.
.

وزیر خارجه پیشین تونس: امیدوارم لیبیایی‌ها فرصت را از دست ندهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در آستانه برپایی نشست دوشنبه 9 نوامبر میان طرفین منازعه لیبی در تونس، المنجی الحامدی وزیر خارجه اسبق تونس و فرستاده سابق سازمان ملل به مالی تاکید کرد که نشست طرفین لیبایی در تونس، فرصت مناسبی برای متبلور ساختن روند نظامی نشست‌های ژنو و برلین در قالب توافق سیاسی برای دستیابی به توافق فراگیر و نهایی برای بحران لیبی است.

الحامدی به العربیه گفت: «امیدوارم که لیبیایی‌ها این فرصت تاریخی را که نشست در اختیارشان قرار داده، از دست ندهند.» وی به‌رغم ملاحظاتی که نسبت یه حضور بعضی چهره‌های دعوت‌شده به این نشست داشت، تاکید کرد که «ترجیح می‌دادم دقت بیشتری در انتخاب لیست شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای لیبی به خرج داده می‌شد.»

آغاز گفت‌وگو

تونس در میان تدابیر امنیتی بسیار سفت و سخت، میزبان گفت‌وگوهای سیاسی اطراف لیبیایی زیر نظر سازمان ملل خواهد بود که دوشنبه 9 نوامبر با مشارکت 75 شخصیت لیبیایی برگزار می‌شود که قول داده اند، نامزد احراز هیچ منصب اجرایی یا ریاستی در دوران مقدماتی نشده و در حاکمیت‌های گذار نیز شرکت نداشته باشد که ممکن است حاصل کار این نشست باشند.

امیران جنگ

الحامدی با تاکید بر پدیده «امیران جنگ لیبی»، عنوان داشت که این قشر، بیشترین منفعت را از ادامه بحران در لیبی می‌برند و لذا راه حلی برای این معضل جز از طریق پیوستن به روند سیاسی و مشارکت در ایجاد امنیت و صلح وجود ندارد.

قیس سعید رئیس‌جمهوری تونس فردا دوشنبه این نشست را در یکی از هتل‌های شهر قمرت در حومه جنوبی پایتخت تونس افتتاح خواهد کرد. تونس به عنوان میزبان این نشست، امیدوار است که حاصل این گفت‌وگو میان طرف‌های لیبیایی، دستیابی به نقشه راه برای حل و فصل بحران لیبی باشد.

هدف برگزاری انتخابات است

استفانی ویلیامز فرستاد ویژه سازمان ملل در امور لیبی نیز خاطرنشان ساخت که توافق در مورد برگزاری انتخابات لیبی، هدف اساسی و ثابت گفت و گوهای تونس است.

او شنبه 7 نوامبر تاکید کرد «نیاز به نقشه راه برای رهبری لیبیایی‌ها به سوی انتخابات ملی مبتنی بر قانون اساسی وجود دارد تا از این طریق، بحران مشروعیت پایان یابد که تاثیری منفی بر نهادهای دولتی گذاشت.»

منابع لیبیایی احتمال می‌دهند که «توافق در مورد دولت وحدت ملی و مناصب کلیدی در آن، یکی از مهمترین دستاورهای این نشست می تواند باشد.»

دستور کار این نشست که به گفته منابع گوناگون 4 روزادامه خواهد داشت، 5 موضوع مهم را مورد بررسی قرار خواهد داد که مربوط به آتش‌بس، نشست کمیته 5+5 در غدامس، توصیه‌های ارائه شده از سوی روسای شهرداری ها و نتایج مذاکرات جامعه مدنی در کنار توصیه‌های مجامع زنان و موضوع گفت گوهای آنلاین می‌باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم