.
.
.

واکنش کشورهای عربی و غربی به انتخاب جو بایدن برای ریاست جمهوری آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساعاتی پس از اعلام پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بامداد یکشنبه 8 نوامبر کشورهای عربی مصر، امارات متحده عربی، کویت، سودان، اردن و بحرین به رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تبریک گفتند.

همچنین کشورهای غربی بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان انتخاب جو بایدن برای ریاست جمهوری آمریکا را به وی تبریک گفتند

در مصر عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور با فرستادن پیام تبریک به جو بایدن بر آمادگی کشورش برای ادامه همکاری دوجانبه و روابط استراتژیک میان واشینگتن و قاهره تاکید کرد.

محمد بن زاید ولیعهد امارات متحده عربی نیز با ارسال پیام تبریک به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، بر همکاری و ادامه روابط دوستانه و استراتژیک میان دو کشور امارات و ایالات متحده تاکید کرد.

اما در بحرین حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه این کشور ضمن تبریک به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا و کامالا هریس معاون او، با ابراز افتخار کشور پادشاهی بحرین به روابط تاریخی قوی و طولانی با ایالات متحده آمریکا، خواستار ادامه همکاری در همه سطوح برای ارتقا روابط استراتژیکمیان دو کشور شد.

ملک عبدالله پادشاه اردن و امیر کویت و نخست وزیر سودان نیز انتخاب جو بایدن برای ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفتند.

در سودان نیز عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور پیروزی جو بایدن در انتخابات را تبریک گفته و خواستار همکاری دولت جدید ایالات متحده با همه کشورها برای مقابله با مشکلات جهانی شد .

هیثم بن طارق آل سعید، پادشاه سلطنت عمان نیز شامگاه شنبه پیروزی احتمالی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت.
از کشورهای غربی، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا کشور همسایه شمالی ایالات متحده اولین مقام سیاسی بود که این پیروزی را به بایدن تبریک گفت.

واکنش کشورهای غربی به انتخاب جو بایدن

پس از اعلام پیروزی جو بایدن، ترودو نخست وزیر کانادا با انتشار بیانیه گفت:«مشتاقانه در انتظار همکاری با بایدن، رئیس جمهوری منتخب و کامالا هریس معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دولت ایشان و کنگره ایالات متحده برای حل و فصل بزرگترین چالش‌های جهان هستیم».

پس از ترودو، سران سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز به طور جداگانه به بایدن تبریک گفتند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با یک پیام در صفحه توئیتر خود به بایدن تبریک گفت و او را به همکاری برای رویارویی با چالش‌های کنونی تشویق کرد.مکرون گفت کارهای زیادی هست که باید با هم انجام دهیم.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، نیز با ابراز مراتب احترام خود را نسبت به پیروزی جو بایدن در رقابت‌ انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت که مشتاقانه خواستار همکاری با دولت جدید ایالات متحده است.

در آلمان «آنگلا مرکل» صدراعظم و «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان این کشور نیز پیروزی بایدن را به وی تبریک گفتند. ماس در یک پیام توئیتری نوشت: «ما مشتاقانه خواهان همکاری با دولت بعدی آمریکا هستیم. و می‌خواهیم در همکاری خود برای یک آغاز فرا آتلانتیکی جدید، و یک توافق جدید سرمایه گذاری کنیم».

گفتنی است که رسانه‌های معتبر آمریکایی در ساعت 11.30 دقیقه صبح روز شنبه 7 نوامبر به وقت آمریکا پیروزی جو بایدن را اعلام کردند و این خبر به شادی هواداران وی در واشنگتن و دیگر ایالت‌های آمریکا منجر شد.

بایدن بعد از انتشار این خبر اعلام کرد: «مایه افتخار و فروتنی من است که مردم آمریکا به من و خانم کامالا هریس معاون اول ریاست جمهوری منتخب اعتماد کردند.»

او سپس در یک سخنرانی که به مناسبت پیروزی‌اش در شهر دلاور ایراد کرد، گفت که او رئیس جمهوری همه امریکایی هاست او به برخی برنامه‌های آینده خود اشاره کرد و به آمریکایی ایجاد فرصت اشتغال و مقابله با کرونا را وعده داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم