.
.
.

رویدادهایی که تا برگزاری مراسم سوگند ریاست‌جمهوری درانتظار بایدن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی موفقیت جو بایدن نامزد حزب دموکرات در عبور از حد نصاب مطلوب 270 رای کالج الکترال برای ورود به کاخ سفید و اعلام انتخابش به عنوان 46مین رئیس‌جمهوری آمریکا، این پرسش مطرح می‌شود که گام بعدی چیست؟

بعد از سخنان یکشنبه 8 نوامبر بایدن و اعلام پیروزی خود، کار او در منصب ریاست‌جمهوری آمریکا بعد از برپایی مراسم سوگند در برابر قاضی ارشد دادگاه عالی در 20 ژانویه آینده آغاز خواهد شد.

بدین ترتیب ترامپ تا شروع رسمی کار رئیس‌جمهوری جدید در ژانویه، در سمت خود در کاخ سفید باقی خواهد ماند.

این دوره گذار به دوران «اردک لنگان» شهرت دارد که به گردانندگی امور و هماهنگی میان شوراهای گذار در دو دولت روسای جمهوری برنده و بازنده اختصاص داشته و شاهد جلسات فشرده میان دو تیم دولتی به هدف تسهیل انتقال قدرت خواهد بود.

اردک لنگان

به ندرت اتفاق می‌افتد که در طول این دوره، هیچ پیش‌نویس قانونی در کنگره از تصویب بگذرد اما به دلیل پاندامی کرونا، چه بسا طرح احیای اقتصادی در صورت توافق هر دو حزب، تصویب شود.

گفتنی است که دوره اردک لنگان در گذشته از ماه نوامبر تا مارس ادامه می‌یافت اما در سال 1933، اصلاح قانون که اصلاح بیستم بود، تصویب شد و زمان تحلیف رئیس‌جمهوری آمریکا از 4 مارس به 20 ژانویه تغییر یافت.

همچنین زمان آغاز به کار کنگره جدید از ماه مارس به سوم ژانویه تغیر کرد.

ساز و کار قانونی

سیر قانونی امور تا زمان ادای سوگند بایدن به شکل زیر خواهد بود:

از 10 نوامبر تا 11 دسامبر: تائید نتایج انتخابات

8 دسامبر: بر اساس قانون انتخابات در این تاریخ می‌بایست شمارش آراء تمام شده و منازعات به سر رسیده و برنده انتخابات و رای کالج الکترال او مشخص شده باشد.

14 دسامبر: اعلام رسمی نتایج نهایی مجمع گزینندگان از مجموع 270 رای

23 دسامبر: رسیدن نتایج نهایی آراء تائید شده کالج الکترال به واشنگتن

3 ژانویه: ادای سوگند نمایندگان کنگره و اعضای مجلس جدید سنا

6 ژانویه: نمایندگان کنگره و اعضای سنا در جلسه خود، نتایج نهایی کالج الکترال را بررسی می‌کنند

20 ژانویه: مراسم ادای سوگند رئیس‌جمهوری آمریکا

گفتنی است که بایدن بعد از کسب پیروزی در حوزه پنسیلوانیا، حد نصاب 270 رای کالج الکترال را پشت‌سر گذاشته و توانست به 290 رای در برابر 214 رای ترامپ دست یابد.

بسیاری از پرونده ها و مشکلات و در راس آن‌ها پاندمی کرونا در انتظار رئیس‌جمهوری جدید آمریکا است که ظرف 4 روز گذشته رکوردهای پیاپی را در نرخ موارد ابتلاء و مرگ و میر در آمریکا بر جای گذاشته و پیامدهای اقتصادی آن نه تنها اقتصاد آمریکا بلکه جهان را بشدت آسیب پذیر کرده است.

همچنین شماری از مسائل بین‌المللی شامل روابط با چین و روسیه تا مسائل مربوط به ایران در کنار توافق‌های جهانی از حمله توافق تغییرات اقلیمی در انتظار بایدن و دولت او هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم