.
.
.

بحران اقتصادی ترکیه داماد اردوغان را به استعفا واداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بحران مالی اقتصادی بی‌سابقه و سقوط ادامه‌دار ارزش پول ملی ترکیه برات بیرقدار وزیر دارایی و داماد رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری این کشور را به استعفا واداشت.

بیرقدار روز یکشنبه 8 نوامبر 2020 در صفحه اینستاگرامش مدعی شد که به دلایل پزشکی از سمت خود استعفا کرد و تصمیم دارد وقت بیشتری را برای خانواده‌اش اختصاص دهد.

او در نامه استعفایش نوشت: «به دلایل پزشکی دیگر نمی‌توانم به عنوان وزیر انجام وظیفه کنم؛ وظیفه‌ای که از حدود 5 سال پیش بر عهده گرفتم. وقتم را در آینده به مادرم، پدرم، همسرم و فرزندانم که سال‌ها ناگریز به بی‌اعتنایی به آنها بودم، اختصاص می‌دهم.»

دو نفر از سخنگویان رسمی وزارت دارایی ترکیه واقعی بودن صفحه‌‌ای که استعفای برات بیرقدار در آن منتشر شد را تایید کردند اما گفتند که هنوز نمی‌توانند خود موضوع استعفا را تایید یا تکذیب کنند.

وزیر دارایی ترکیه یک روز پس از آن استعفا کرد که رجب‌طیب اردوغان در پی سقوط ارزش لیر این کشور رئیس بانک مرکزی را برکنار و ناجی اقبال وزیر دارایی پیشین را به جای او منصوب کرد.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر سابق ترکیه هم در روزهای گذشته با انتقاد از رجب‌ طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، او و دامادش برات بیرقدار که وزیر دارایی و خزانه‌داری این کشور است را عامل بدبختی ملت ترکیه معرفی کرد.

داوود اوغلو که در حضور هوادارانش در ولایت مرسین سخن می‌گفت، تاکید کرد: «اردوغان از ملت خواسته در مقابل مصائب، فقر و دشواری‌های پیش‌رو صبر کنند. به لطف دعوت او، ما فهمیدیم چه کسی باید در مقابل مصائب صبر کند؛ ملت. اگر این ملت است که باید در مقابل مصائب صبر کند، مصیبت کیست؟ اگر مصائبی که باید در برابر آنها صبر کنیم فقر، بیکاری، تورم، فساد و بی‌عدالتی است، چه کسی این مصائب را به وجود آورد؟ اگر این ملت است که باید صبر کند، مصائب خود شمائید.»

او در ادامه گفت: «مصیبت بزرگ حکومت شماست که به یک شرکت خانوادگی تبدیل شد. ملت شما را انتخاب کرد که برایش کار کنید نه اینکه ملت را نصیحت کنید. کشور تماما ورشکست شده ولی دولت اصلا در این‌باره حرفی نمی‌زند.»

لیر ترکیه ماه‌هاست که در پی تنش در روابط ترکیه و آمریکا و اختلافات با فرانسه و منازعه ترکیه و یونان بر سر حقوق دریایی و دخالت آشکار آنکارا در نبردهای جاری در قره باغ پایین‌ترین قیمت خود در تاریخ معاصر این کشور را تجربه می‌کند و هر روز رکورد جدیدتری در زمینه سقوط ارزش پول ملی ثبت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم