آذربایجان از آزادسازی شهرک استراتژیک «شوشا» در قره‌باغ خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

الهام علییف، رئیس جمهوری آذربایجان روز یکشنبه 8 نوامبر 2020 اعلام کرد که نیروهای کشورش کنترل شهر شوشا در قره باغ را به دست گرفته‌اند.

او گفت این یک پیروزی بزرگ استراتژیک بر جدایی طلبان ارمنی در منطقه قره‌باغ است.

الهام علییف در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت آذربایجان گفت:«من با افتخار و خوشحالی به شما اطلاع می‌دهم که شهرک استراتژیک «شوشا» آزاد شد».

Advertisement

آزادسازی شهرک شوشا پس از آن صورت گرفت که مقامات ارمنستان از درگیری بسیار شدید میان نیروهای این کشور با نیروهای آذربایجان برای کنترل این شهرک خبر داده بودند.

از سوی دیگر وزارت دفاع دولت خودخوانده قره‌باغ ادعا کرد که تعداد زیادی از نیروهای آذربایجانی طی نبردهای 24 ساعت گذشته که برای آزادسازی شهرک شوشا رخ داده کشته شدند.

تصويرى از سربازان دولت آذربایجان در جبهه قره باغ
تصويرى از سربازان دولت آذربایجان در جبهه قره باغ

این وزارت همچنین مدعی شد که برای آزادسازی این منطقه 4 تانک و 20 خودروی زرهی و 11 دستگاه خودرو و 2 هواپیمای بدون سرنشین نیروهای آذربایجان منهدم شده است. اما وزارت دفاع آذربایجان ادعاهای ارمنستان را تکذیب کرد.

شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، اظهار داشت که نبردهای شدیدی طی شبانه و روز گذشته در اطراف شهرک شوشا آغاز شده است.

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان تاکید کرد، برخی حملات نیروهای آذربایجان را فع کرده است. این درحالی است که تلویزیون آذربایجان تصاویری از شهرک شوشا و در حالی که سربازان آذربایجانی در آن هستند را پخش کرده است.رئیس جمهور این کشور نیز تاکید کرد که شهرک شوشا آزاد شده است.

وزارت دفاع آذربایجان همچنین اعلام کرد که نیروهای آذربایجان با بمباران‌های شدید، منظم و متوالی به مناطق تاریخی از جمله یک کلیسای تاریخی در شهرک شوشا اسیب وارد کردند اما وزارت دفاع آذربایجان این ادعای ارمنستان را به شدت تکذیب کرده و گفت هیچونه گلوله باران یا بمبارانی صورت نگرفته و نیروهای آذرباتیجان تننها در جبهه‌ها به حملات خود ادامه می‌دهند.

گفتنی است که شهرک «شوشا» یکی از مناطق استراتژیک قره باغ به شمار می‌رود. نیروهای آذربایجان با آزادسازی این شهرک بر بلندی‌های مشرف بر مناطق جنوبی شهر استپاناکرت و جاده اصلی ارتباط پایتخت جمهوری خودخوانده قره باغ با ارمنستان که از جدایی طلبان پشتیبانی می‌کند، مسلط خواهند شد. شهرک شوشا تنها 15 کیلومتر با پایتخت جدایی طلبان ارمنی قره‌باغ فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم