آتن به آنکارا: با اقدامات تحریک‌آمیز مجالی برای مذاکره باقی نمی‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با گذشت دو هفته از تمدید ماموریت کشتی کاوشگر ترکیه در شرق مدیترانه که از سوی آتن به عنوان اقدامی تنش‌زا میان ترکیه و یونان قلمداد شد، منابع آگاه دیپلماتیک یکشنبه 8 نوامبر به نقل از خبرگزاری یونان خاطرنشان کردند که تماسی میان وزاری خارجه دوکشور به ابتکار عمل ترکیه انجام گرفته است.

نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان در این تماس بر موضع ثابت کشورش پافشاری کرده و تاکید نمود تا زمانی که اقدامات تحریک آمیز ترکیه ادامه یابد، نمی توان انتظار داشت که فضای لازم برای مذاکرت به وجود آید.

Advertisement

تهدید به جنگ

وزیر خارجه یونان در سخنانش در برابر پارلمان این کشور در اواخر ماه گذشته تاکید کرد که کشورش با ادعاهای انحرافی و تهدید به جنگ کنار نخواهد آمد.

به گفته وی ترکیه در راستای برپایی امپراتوری تازه عثمانی حرکت می‌کند ولی کشورش تن به اقدامات یک جانبه گرایانه نخواهد داد و از حقوق حاکمیتی خود به هر شکل ممکن، دفاع خواهد کرد.

وی افزود: «ما در راستای گسترش آب‌های منطقه‌ای به همراه ترسیم مرز فلات قاره و منطقه اقتصادی در چارچوب توافق‌های تائید شده با تمامی همسایگان به استثنای ترکیه، حرکت می‌کنیم که با نشستن بر سر میز مذاکره، مخالفت می‌ورزد.»

این موضع یونان درپی اعلام تصمیم ترکیه مبنی بر تمدید مدت فعالیت کاوشگری در منطقه مورد منازعه در آب‌های شرق مدیترانه تا 4 نوامبر اتخاذ شد.

گفتنی است که ترکیه و یونان دو عضو ناتو در خصوص محدوده فلات قاره خود اختلاف داشته و خواسته‌هایی را درمورد اولویت بهره برداری از منابع نفتی و گازی شرق مدیترانه مطرح می سازند.

این منازعه در اوت گذشته با اعزام کشتی کاوشگر عروج ریس از سوی ترکیه به شرق مدیترانه آغاز شد که مورد ادعای قبرس و یونان است و باعث افزایش تنش‌ها میان این سه کشور در کنار اتحادیه اروپا شد که از یونان و قبرس در این منازعه حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم