.
.
.

نظام ایران در پی فشارهای بین‌المللی به نسرین ستوده مرخصی از زندان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته رسانه‌های ایران، مسئولان ذیربط شنبه 7 نوامبر به نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق‌بشری ایرانی در ازای کفالت مالی، مرخصی استعلاجی از زندان دادند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران تاکید کرد که آزادی موقت ستوده درپی موافقت دادستان کل مسئول زندان زنان در زندان قرچک ورامین انجام شد.

این خبرگزاری مبلغ کفالت مالی و مدت مرخصی از زندان ستوده را ذکر نکرد و صرفا به این نکته اکتفا کرد که «ستوده که به خاطر مسائلی مربوط به تخلفات اجتماعی به حبس محکوم شده، با موافقت دادستان کل مسئول زندان زنان، به مرخصی رفت.»

میشل باشلیت کمیسریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل، ماه گذشته در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواستار آزادی ستوده و دیگر آزادی زندانیان عقیدتی و سیاسی و مدافعان حقوق‌بشر با توجه به شیوع پاندمی کرونا گردید.

گفتنی است که این وکیل برجسته و نام آور حقوق بشر و مدافع حقوق زنان به اتهام فعالیت هایی در عرصه حقوق بشر به بیش از 30 سال زندان محکوم شده است.

گفتنی است که ستوده دو ماه پیش در اعتراض به ادامه بازداشت خودسرانه و نامناسب بودن خدمات پزشکی دست به اعتصاب غذا زد ولی بعد از نزدیک به 50 روز به دلیل وخامت حال خود، این اعتصاب را شکست.

کنشگران ایران از طریق توئیتر هشتگ حمایت از ستوده، وکیل فعال ایرانی درعرصه حقوق بشر و برنده بسیاری از جوائز جهانی را به راه انداخته و نسبت به وخامت حال او هشدار دادند.

سازمان جهانی «قلم» نیز خواهان آزادی فوری ستوده و دیگر زندانیان سیاسی و پایان دادن به مزاحمت های قضایی و قانونی علیه او و خانواده اش شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم