.
.
.

نتایج برخی نظرسنجی‌ها؛ ایرانی‌ها ترامپ را به بایدن ترجیح دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نتایج نظرسنجی‌ در برخی رسانه‌ها نشان می‌دهد که ایرانی‌ها علیرغم تحریم‌های سنگین آمریکا علیه ایران و فشار حداکثری که در
دوران ریاست‌جمهوری ترامپ اعمال شد، ترجیح می‌دهند ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود.

در یکی از این نظرسنجی‌ها که توسط سایت «برترینها» انجام شده نشان می‌دهد که 61.6 درصد مخاطبان به این پرسش که «شما ترجیح می‌دهید رئیس‌جمهور بعدی آمریکا کدام گزینه باشد؟»، آنها «ترامپ» را انتخاب کرده‌اند.

در یکی دیگر از نظرسنجی‌های همین سایت که از کاربران پرسیده «پیش‌بینی شما از نتیجه انتخابات آمریکا چیست؟»، 73.3 درصد آنها، گزینه پیروزی ترامپ را انتخاب کرده بودند.

در یک نظرسنجی دیگر توسط «زمانه» درباره انتخابات ایالات متحده آمریکا حدود یک‌هزار تن شرکت کردند و علیرغم کارزار فشار حداکثری و تحریم‌های فلج‌کننده در کنار فساد و سوء مدیریت که وضعیت اقتصادی و معیشتی اغلب مردم ایران را وخیم کرده، اکثریت پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه خواهان پیروزی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری فشار حداکثری هستند.

بر اساس این گزارش،‌ اگرچه نزدیک به دو سوم مشارکت‌کنندگان ایرانی در نظرسنجی متمایل به پیروزی ترامپ هستند، حامیان درگرفتن جنگ و تقابل نظامی بین دو کشور کمتر از 2.5 درصد ــ در محدوده خطای نظرسنجی ــ است. در عوض، شمار معناداری از طرفداران رأی‌ آوردن ترامپ یا بایدن می‌گویند در نهایت امیدی به بهبود شرایط ندارند. با توجه به اینکه بسیاری به فروپاشی جمهوری اسلامی امید دارند،‌ نتایج این نظرسنجی بیش از هر چیز نفرت از حکومت فعلی ایران و نومیدی از آینده در شرایط ناگوار کنونی را نشان می‌دهد.

بالای 96 درصد از مخاطبان «داخل ایران»، و همینطور درصد مشابهی از مخاطبان در «خارج ایران» گفته‌اند که اخبار انتخابات آمریکا را پیگیری می‌کنند.

از پاسخ‌دهندگان پرسش شده که دلیل اهمیت انتخابات آمریکا برای آنها چیست؟ 92 درصد مخاطبان «داخل ایران» دلیل اهمیت انتخابات آمریکا برای خود را «تاثیر مستقیم این انتخابات بر شرایط ایران» می‌دانند. همچنین 26 درصد از پاسخ‌دهندگان در داخل «علاقه شخصی» را دلیلی دیگر برای پیگیری انتخابات آمریکا عنوان کردند.

برای 86 درصد شرکت‌کنندگان ساکن خارج از کشور نیز دلیل اول اهمیت انتخابات آمریکا «تاثیر مستقیم این انتخابات بر شرایط ایران» است.

اما 43 درصد از این گروه از مخاطبان، دلیل دیگر اهمیت انتخابات را «تاثیر آن بر شرایط زندگی خود در خارج از کشور» عنوان کردند. 33 درصد علاوه بر دلایل بالا انتخابات آمریکا را به خاطر «علاقه شخصی» دنبال می‌کنند. این مخاطبان برای پاسخ تنها دو گزینه پیش روی خود داشتند.

اکثریت مطلق کل شرکت‌کنندگان در نظرسنجی زمانه (حدود 62.5درصد) گفتند که ترجیح می‌دهند دونالد ترامپ برنده انتخابات ایالات متحده شود. 29.5 درصد جو بایدن را برگزیدند و 8 درصد نیز گفتند که نتیجه این انتخابات برایشان اهمیتی ندارد.

در میان مخاطبان داخل ایران درصد کسانی که دونالد ترامپ را ترجیح می‌دهند بیشتر از گروه مشابه آنها در خارج از کشور بود. 69 درصد از پاسخ‌دهندگان در داخل کشور او را برگزیدند.

در میان پاسخ‌دهندگان ساکن خارج به استثنای ایالات متحده، دونالد ترامپ با اختلاف فقط دو درصد از بایدن جلو افتاد. در مجموع 45.5 درصد از مخاطبان در خارج (به استثنای ایالات متحده) گفتند که ترجیح می‌دهند ترامپ رئیس‌جمهور شود و 43.5 درصد بایدن را برگزیدند. این اختلاف در محدوده خطای نظرسنجی است.

از موافقان با تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران دلیل این موافقت را پرسیدیم. پاسخ‌دهندگان قادر بودند که بیش از یک دلیل را برای موافقت خود ذکر کنند.

حدود 76 درصد از موافقان کارزار فشار حداکثری در «داخل ایران» دلیل موافقت با تحریم‌ها را تضعیف جمهوری اسلامی تا «آستانه فروپاشی» اعلام کردند.

همچنین در میان مخاطبان داخل ایران که با کارزار فشار حداکثری موافق هستند دلایل زیر به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کرد:

تحریم‌ها منابع مالی نظام برای سرکوب در ایران را از بین می‌برد 29.1 درصد

تحریم‌ها مردم را به شوریدن علیه نظام ترغیب می‌کند 27.5 درصد

تحریم‌ها باعث عدم مداخله ایران در کشورهای همسایه شده‌اند 26 درصد

همچنین اکثریت موافقان فشار حداکثری در «خارج ایران» (65.7 درصد) همچون گروه مشابه خود در ایران دلیل موافقت خود با این کارزار را فشار بر ایران تا آستانه فروپاشی عنوان کردند. اما درصد کسانی که به تاثیر تحریم‌ها بر «فروپاشی رژیم» معتقد بودند در میان خارج‌نشینان موافق تحریم کمتر از موافقان تحریم در داخل است.

مقایسه نظرات موافقان تحریم در خارج و داخل کشور نشان می‌دهد گروه اول (خارج ایران) بیشتر از گروه دوم (داخل ایران) به تاثیر تحریم‌ها در «از بین بردن منابع مالی نظام برای سرکوب در ایران» معتقد هستند. حدود 48 درصد پاسخ‌دهندگان در خارج به این گزینه رای دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم