.
.
.

رئیس‌جمهوری لبنان خواهان ارائه دلایل تحریم دامادش از سوی آمریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان شنبه 7 نوامبر عنوان داشت که از آمریکا خواهد خواست دلایل و مدارکی را ارائه دهد که به موجب آنها، تحریم‌ها علیه جبران باسیل دامادش از روز جمعه 6 نوامبر به مورد اجرا گذاشته شده است.

در بیانیه نشر شده در توئیتر از سوی ریاست‌جمهوری لبنان آمده است: «پرزیدنت عون از وزیر خارجه آمرکا خواستار دلایل و مدارکی شده که وزارت خزانه‌داری آمریکا را بر آن داشته تا اتهام‌هایی به جبران باسیل نماینده پارلمان، وارد سازد. این مدارک باید به دستگاه قضایی لبنان داده شود تا در صورت وجود داده‌‌ها، اقدامات لازم را به عمل بیاورد.»

عون از شربل وهبه وزیر خارجه لبنان خواست در این رابطه، تماس‌های لازم را با سفارت آمریکا در بیروت و سفارت لبنان در واشنگتن بگیرد.

وی خاطر نشان ساخت که این موضوع را «مستقیما تا اجرای محاکمه‌های لازم در صورت وجود داده‌ها پیرامون این اتهامات، دنبال خواهد کرد.»

گفتنی است که آمریکا جمعه 6 نوامبر با متهم ساختن باسیل به فساد و ارتباط با شبه‌نظامیان حزب‌الله، تحریم‌هایی را علیه او اعمال کرده است.

باسیل رهبری جریان آزاد ملی را بر عهده دارد که عون تاسیس کرده است. باسیل مناصب وزارتی در وزارت‌خانه‌های ارتباطات، انرژی و آب و وزارت خارجه لبنان را در کارنامه خود دارد. او در سال گذشته، چهره سیاسی بود که در تظاهرات مردمی علیه طبقه حاکم سیاسی لبنان، نامش به کرات برده شد و مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

باسیل در توئیت‌های خود تاکید کرده که تحریم‌های آمریکا او را نمی‌ترسانند. او گفت: «نه این تحریم‌ها مرا ترساندند و نه وعده‌ها مرا فریب دادند. من علیه هیچ لبنانی نخواهم شورید و به قیمت از میان رفتن لبنان، خود را نجات نخواهم داد.»

واشنگتن در ماه‌های گذشته تحریم‌هایی را علیه شماری از مسئولان لبنانی مرتبط با شبه‌نظامیان حزب‌الله به مورد اجرا گذاشت که آمریکا آن را گروهی تروریستی می‌داند.

به گفته خزانه‌داری آمریکا، باسیل در راس فساد در لبنان قرار دارد که بسیار از کابینه‌های پیاپی در امر کاستن از بدهی‌‌های اساسی متراکم یا بهبود ساختار زیر بنایی فرسوده کشور و بخش زیان‌ده برق ناکام مانده که میلیاردها دلار برای خزانه کشور هزینه در بر داشته اما قطعی جریان برق همچنان ادامه دارد.

استیون منوشین وزیر خزانه‌داری در بیانیه‌ای گفت: «فساد سازمان‌یافته در نظام سیاسی لبنان در شخصی چون باسیل متبلور شده که در از میان‌بردن پایه‌های حضور فعال دولت لبنان در خدمت به مردم این کشور مشارکت داشته است.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت: «باسیل همچنین پایه‌های قضاوت درست در مورد این فعالیت‌های مفسده انگیز را از میان‌برده و در تحکیم نظام فساد و رانت خواری سیاسی، سهم داشته که لبنان به آن مبتلا شده و حزب‌الله را در فعالیت‌های بر هم زننده ثبات، یاری داده است.»

باسیل بر اساس قانون ماگنتسکی مربوط به حقوق‌بشر که علیه دست اندرکاران موارد نقض حقوقی و اقدامات مفسده‌انگیز در سراسر جهان است، تحریم شده است. بر اساس این قانون، همه منابع و دارایی‌‌های تحریم‌شدگان در آمریکا، مصادره شده و آمریکایی‌ها از هر گونه فعالیت مشترک با آنها منع شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین سفر باسیل به این کشور را ممنوع کرده است. مسئولان آمریکایی احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه باسیل یا دیگر لبنانی ها را وارد می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم