چرا شمارش آراء انتخابات آمریکا اینقدر زمان برده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آمریکا و دیگر کشورهای جهان بی‌صبرانه در انتظار اعلام برنده انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور هستند و شمارش آراء، بی‌وقفه اما به کندی به پیش می‌رود.

به‌روزرسانی نتایج رای‌گیری با ضرب آهنگی کمتر از چند هزار رای در هر بار انجام می‌شود و به همین دلیل این پرسش پیش می‌آید که: چرا شمارش آراء اینقدر زمان می‌برد؟

گابریل استرلینگ یکی از مسئولان انتخاباتی جورجیا می‌گوید: «سرعت، بسیار عالی است و ما به سرعت اهمیت می‌دهیم اما به دقت اهمیت بیشتری می‌دهیم.»

رای‌دهی پستی از ترس کووید 19

نگرانی از پاندمی کرونا باعث شد تا بسیاری از ایالت‌ها، رای‌‌دهندگان را برای نخستین‌بار به رای‌دهی پستی تشویق کنند.

بسیاری از ایالت‌ها با شمار زیادی از کارت‌های رای‌دهی پستی روبرو شدند که شمار تخمینی آن ها را به 70 میلیون کارت از مجموع بیش از 150 میلیون رای می‌رساند.

زمان کوتاه باقی‌مانده برای شمارش تعداد زیاد کارت‌های رای پستی، باعث بروز مشکلات عدیده‌ای شده و مسئولان انتخاباتی نیاز به نوع جدیدی از برگه‌های رای دهی و دستگاه‌های جدید و مساحتی بزرگتر و میز و صندلی و کارمندان بیشتر دارند.

خدمات پستی نیز دچار کمبود شدید کارمندان و وسائل است که به نوبه خود منجر به طولانی‌شدن روند شمارش شده است.

برخی از ایالت‌ها به منظور آمادگی برای تعامل با سیل کارت‌های رای پستی، مهلت دادن رای پستی را تا یک روز پس از 3 نوامبر تمدید کردند اما شماری از ایالت‌ها، زمان باز کردن پاکت‌های پستی و شمارش کارت‌ها را جلو نیانداختند.

کارمندان حوزه میشیگان نتوانستند قبل از دوشنبه گذشته یعنی یک روز پیش از برگزاری انتخابات، پاکت‌های پستی را باز کنند.

موضوعی که در پنسیلوانیا که در ارتباط با شمارش آراء در حال حاضر جالب توجه است، آغاز روند شمارش در همان روز سه‌شنبه 3 نوامبر است.

پاکت‌های پستی و امضاها

روند شمارش کارت‌های رای پستی، روندی طاقت‌فرسا است زیرا در بسیاری ایالت‌ها اطمینان یافتن از کارت‌ها با مطابقت‌دادن امضای رای‌دهنده بر پاکت با امضای موجود ثبت شده در ديتا بيس صورت می‌گیرد.

مهر پستی کارت‌های واصله بعد از روز برگزاری انتخابات برای اطمینان یافتن از ارسال آن در زمان درست، چک خواهند شد. در گذشته که خدمات پستی در کار نبود، پاکت حاوی رای همواره مهر زده می‌شد.

بسیاری از مراکز، مجهز به دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند کار اولیه را انجام دهند اما کارت‌های مردود ممکن است شمار زیادی داشته باشند و لازم باشد به شکل دستی مورد بررسی قرار بگیرند.

در وهله بعدی باید کارت‌های رای دهی از پاکت بیرون آورده شوند و در بسیاری از ایالت‌ها، پاکت‌هایی هم که درآنها «جنبه خصوصی» رعایت شده، باید قبل قرار داده‌شدن در شمارشگر، جمع آوری شود.

اگر شمارشگر نتواند کارت را بخواند آنگاه این کار مورد بررسی قرار گرفته و به صورت دستی و با حضور چند مسئول ناظر بر دقت روند شمارش آراء، شمرده می‌شود.

محتمل است که مشکلات دیگری نیز باعث بروز اشکال در روند شمارش آراء بشود. در ایالت کارولینای شمالی، یکی از بخش‌ها مجبور به شمارش دستی تمامی 14600 رای شد که دلیلش، بروز خطای چاپی بود که دستگاه نتوانسته بود آن را بخواند.

هر کارت، حاوی نام بیش از دو نامزد انتخاباتی است و اسامی نامزدهای کنگره، دولت ایالتی، دولت محلی، فرمانده پلیس، قضات و حتی بازرسان را نیز در بر دارد.

بخش الیگنی در ایالت پنسیلوانیا که شامل پیتسبورگ نیز است، مجبور به متوقف کردن شمارش دستی نزدیک به 30 هزار کارت رای‌دهی مشکل دار گردید.

این در حالی است که کمپین ترامپ و حزب جمهوری‌خواه می‌کوشد تا دستگاه قضایی را نسبت به لزوم متوقف کردن شمارش آراء و باز شماری و باطل کردن آراء، مجاب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید