دولت آلمان: چهار شهروند آلمانی با اتهامات سیاسی در ایران زندانی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت آلمان تائید کرد که چهار شهروند این کشور در ایران به دلایل امنیتی و سیاسی زندانی شده‌اند. دولت این کشور گفته است شمار شهروندان آلمانی در زندان‌های ایران بیشتر از آن تعدادی است که تا کنون اعلام شده بود.

خبرگزاری هرانا روز جمعه 6 اکتبر 2020 خاطرنشان کرد که پیش از این در گزارشی اعلام کرد که ناهید تقوی شهروند دو تابعیتی ایرانی- آلمانی در تهران بازداشت شده و در زندان اوین بسر می‌برد. دولت آلمان و وزارت خارجه این کشور اعلام کرده‌اند که برای روشن شدن علت دستگیری و وضعیت ناهید تقوی به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد. در این راستا مقامات آلمانی بارها از وزارت خارجه ایران برای ارائه کمک‌های کنسولی به شهروندان خود درخواست کرده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران اجازه کمک‌های کنسولی به شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آلمانی را نمی‌دهد و این زندانیان را شهروند ایرانی تلقی می‌کند.

بر اساس این گزارش دولت آلمان درباره هویت و همچنین علت دستگیری سه زندانی دیگر توضیحی نداده است.

این سازمان حقوق بشری روز گذشته در گزارشی از تداوم نگهداری ناهید تقوی در سلول انفرادی یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین خبرداد. او از آن زمان تاکنون تنها یک بار توانسته تماس کوتاهی با خانواده‌اش بگیرد. خانم تقوی 66 ساله است و چندی پیش تحت عمل جراحی قرار گرفته و از بیماری فشار خون بالا نیز رنج می‌برد. وی از زمان بازداشت از دسترسی به داروهای خود محروم مانده؛ امری که جان او را به خطر انداخته و خانواده ایشان در نگرانی بسر می‌برند.

گفتنی است ناهید نقوی، شهروند 66 ساله دو تابعیتی ایرانی-آلمانی و مهندس معمار بازنشسته است. خانم تقوی در سال 1382 همراه با خانواده خود از ایران به آلمان مهاجرت کرد و طی 15 سال اخیر بین ایران و آلمان در رفت‌وآمد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم