تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دو مسئول ترک و یک مرکز ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا تحریم خود علیه دو مسئول ترک و یک مرکز اقتصادی ترکیه را به دلیل حفاری‌های غیر‌قانونی در شرق مدیترانه تمدید کرد.

آنکارا پیشتر، مدت ماموریت کشتی‌های کاوشگر خود در منطقه مورد مناقشه شرق مدیترانه را تمدید کرده بود.

ترکیه و یونان دو عضو ناتو بر سر قلمرو فلات قاره خود و موضوع اولویت بهره‌برداری از منابع نفتی و گازی شرق مدیترانه، منازعه دارند. این منازعه در اوت گذشته زمانی که ترکیه کشتی «عروج ریس» را به آب‌های شرق مدیترانه فرستاد که یونان و قبرس، مدعی اولویت بهره‌برداری از منابع طبیعی انرژی آن هستند، آغاز شد.

یونان پیشتر تاکید کرده بود که تصمیم آنکارا در مورد ارسال این کشتی به منطقه نزدیک به جزیره یونانی کاستلوریزو در نزدیکی سواحل ترکیه، «تنش آفرینی بزرگ» و «تهدیدی مستقیم علیه صلح منطقه» به شمار می‌آید.

آنکارا ماه گذشته در راستای رفع موانع از سر راه دیپلماسی، پیش از اجلاس سران اتحادیه اروپا، کشتی خود را بیرون کشید. قبرس می‌کوشید که در جریان این اجلاس، تحریم‌ها علیه ترکیه را گسترش بخشد ولی ترکیه در ماه جاری مبادرت به بازگرداندن این کشتی به منطقه مزبور کرد که خشم یونان، فرانسه و آلمان را برانگیخت.

اتحادیه اروپا بعد از نشست سران اعلام کرد، در صورت ادامه اقدامات ترکیه در این منطقه، این کشور را هدف تحریم‌های خود قرار خواهد داد. واکنش مقامات ترکیه این بود که این کار، روابط آنکارا با اتحادیه را دچار تنش می‌سازد.

ترکیه مدعی گردید عملیات کاوشگری در محدوده فلات قاره این کشور صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید