ویدئو؛ «لمس کن و برو» یا تماس واقعی و هیجان‌انگیز فضاپیمای رباتیک با سیارک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چند روز قبل، فضاپیمای رباتیک «اُسریس رکس» ناسا به سیارک نزدیک به زمینِ «بنو 101955» نزدیک شد، به آن چنگ انداخت و سپس به سرعت از این سیارک فاصله گرفت.

این ویدئوی برجسته، رویداد نمونه‌برداری «لمس کن و برو» (Touch-And-Go) را نشان می‌دهد که در حدود سه ساعت به طول انجامید. با شروع فیلم، کاوشگر به این سنگ فضایی 500 متری، کم‌کم نزدیک شد. با گذشت 20 ثانیه، منطقه «نایتینگل» نمایان شد، این منطقه برای فرود کاوشگر انتخاب شده بود که نسبتاً صاف و فاقد تخته سنگ‌های بزرگ بود تا به سفینه فضایی آسیبی نرسد.

Advertisement

در 34 ثانیه، سای بازوی نمونه‌برداری اُسریس رکس وارد میدان دید می‌شود، سپس در مدت کوتاهی پس از آن، با برخورد بازوی رباتیک به سیارک، سنگ و شن را می‌بینیم که پرواز در آمده‌اند. این فضاپیمای زیرک توانست برخی از مواد بیرون ریخته بنو را برای بازگشت به زمین بردارد و با موفقیت در کپسول بازگشت به زمین ذخیره کند و جلوی نشت مواد به فضا را بگیرد.

بازگشت طولانی مدت این فضاپیما قرار است در مارس 2021 شروع شود و در سپتامبر 2023 به زمین می‌رسد. اگر نمونه برگشتی با موفقیت به زمین برسد، ترکیبات آلی که احتمالا زمین جوان را بارور کرده، عناصر و مواد معدنی نادر یا غیرمعمول و سرنخ‌هایی از تاریخ اولیه منظومه شمسی، مورد بررسی دقیق قرار خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم