.
.
.

فرار از مسئولیت اسد: بحران ما به دلیل مسدودشدن میلیاردها دلار در بانک‌های لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه تاکید کرد که میلیاردها دلار سپرده‌های مردم سوریه در بخش مالی لبنان مسدود شده که علت اصلی بحران اقتصادی فزاینده سوریه به حساب می‌آید.

بانک‌های لبنانی که نگران فرار سرمایه‌ها و افزایش شدید بحران ارز هستند، مدت یک سال است که تدابیر سفت و سختی را برای برداشت از حساب‌های بانکی و حواله پول از خارج به مورد اجرا گذاشته‌اند که موجبات نارضایتی شدید سپرده‌گذاران داخلی و خارجی را فراهم آورده است.

به گفته اسد بین 20 تا 42 میلیارد دلار در بخش بانکی مفقود شده که قبلا بخش فعالی به شمار می‌آمد و سپرده‌های ارزی بیش از 170 میلیارد دلار را گردانندگی می‌کرد.

اسد تاکید کرد که این عدد در ارتباط با اقتصاد سوریه «رقم ترسناکی است».

اسد در جریان بازدید از نمایشگاه بازرگانی به رسانه رسمی این کشور گفت: «اموالی که گرفته و در بانک‌های لبنانی سپرده‌گذاری کردند، اساس مشکل ماست که کسی هم در موردش سخنی نمی‌گوید.»

بازرگانان سوری نیز می‌گویند قوانین سخت‌گیرانه که لبنان نسبت به برداشت از حساب‌های بانکی اجرا می‌کند، عملا میلیون‌ها دلار را که در واردات کالاهای اساسی شامل نفت و دیگر امور به سوریه به کار گرفته میشد، مسدود کرده‌اند.

شرکت‌های پوششی سوری تحریم‌ها را از طریق بانک‌های لبنان دور می‌زنند.

به گفته بانکداران و بازرگانان، بسیاری از شرکت‌های پوششی سوری، تحریم‌ها را با استفاده از نظام بانکی لبنان برای وارد کردن کالاهای غیر مجاز از طریق زمینی به سوریه، دور می‌زدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ده‌ها شرکت از این دست را در لیست سیاه خود قرار داده‌اند.

اسد افزود که بار سنگین اقتصادی کنونی به دلیل قانون سزار نیست که شدیدترین تحریم اعمال‌شده از سوی آمریکا علیه دمشق است که از ژوئن گذشته به مورد اجرا در آمد.

اسد خاطرنشان کرد «بحران کنونی، پیش از قانون سزار و چندین سال پس از محاصره اقتصادی آغاز گردید. این بحران عبارت است از پول‌هایی که در بانک‌های لبنانی مسدود شده است.»

مقامات سوریه بروز مشکلات و شرایط دشوار معیشتی برای بخش گسترده‌ای از مردم سوریه را ناشی از تحریم‌های غرب تلقی می‌کنند به طوری که فروپاشی ارزش پول ملی از آغاز سال منجر به بالا رفتن قیمت‌ها و درد و رنج شهروندان در دستیابی به نان و مواد ضروری شده است.

دولت سوریه ماه گذشته با کمبود شدید سوخت روبرو شد و در سایه کاهش ذخیره گندم، مجبور به بالا بردن بهای نان گردید که بر خشم و نارضایتی مردم خسته از جنگ ده ساله در کشور افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم