.
.
.

صالح: بازداشت 13 سرباز در رابطه به حادثه دانشگاه کابل بی‌معناست باید با عزت رها شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 5 نوامبر اعلام کرد که بازداشت 13 سرباز پولیس در رابطه به حمله مهاجمان به دانشگاه کابل بی‌معناست و باید آنها با عزت رها شوند.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «تحقیقات در مورد اینکه کی‌ها نتوانستند از فاجعه پوهنتون کابل جلوگیری کنند تکمیل نگردیده است. توقیف سیزده سرباز گمنام پولیس زیر نام غفلت وظیفوی بی‌معناست و امر کردم که آنها باعزت رها گردند».

صالح اضافه کرد: «ما هنوز قضاوت کرده نمی‌توانیم که غفلت وظیفوی تعریف‌اش درین مورد خاص چیست. ولی به شما وعده می‌دهم که پنهان کاری صورت نخواهد گرفت. شاید سیستم امنیتی در کل نیاز به بازنگری منتقدانه داشته باشد».

او تاکید کرد: «من اجازه نمی‌دهم که با هر ناکامی تنها گمنام‌ترین‌ها به عنوان بز قربانی توقیف گردند و ما برای قانون بام بسازیم. در کار با اعتقاد و با ایمان قانون تنها سقف دارد و بام ندارد. همه باید زیر سقف باشند و نردبان/ زینه برای بالا شدن به بام قانون وجود نداشته باشد».

شایان ذکر است که وزارت امور داخله افغانستان چهارشنبه 4 نوامبر 2020 اعلام کرد، 13 تن از منسوبین پولیس حوزه سوم امنیتی شهر کابل که مسئولیت تأمین امنیت دانشگاه کابل را به عهده داشتند بازداشت و به دادستانی نظامی معرفی شدند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت: «13 تن از منسوبین پولیس حوزه سوم امنیتی کابل که مسوولیت امنیت پوهنتون کابل را داشتند، به دلیل غفلت در تطبیق پلان امنیتی بازداشت و به سارنوالی معرفی شدند».

وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد که در نتیجه حمله مهاجمان مسلح دوشنبه 2 نوامبر 2020 به دانشگاه کابل 19 نفر کشته شدند و 22 نفر دیگر زخم برداشتند، اما برخی منابع گزارش دادند که در این رویداد 22 نفر کشته شدند و 40 نفر دیگر زخم برداشتند. حکومت افغانستان به‌منظور همدردی با قربانیان این حادثه سه‌شنبه 3 نوامبر 2020 را ماتم ملی اعلام کرد.

هرچند طالبان دست داشتن در این حمله را رد کردند و گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، اما حکومت افغانستان طالبان را مسئول این حمله می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم