.
.
.

تأثیر انتخابات آمریکا بر اوضاع افغانستان؛ افغان‌ها چه می‌گویند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در این روزها انتخابات آمریکا در محراق توجه افغان‌ها قرار گرفته است کشوری که 19 سال پیش تحت نام «مبارزه با تروریزم» وارد افغانستان شد و رژیم طالبان را سقوط داد.

آمریکا یکی از کشورهای است که در جنگ و صلح افغانستان نقش مهم و کلیدی را بازی کرده است که در این روزها مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد که زمینه‌ای این مذاکرات نیز توسط آمریکا فراهم شد.

آمریکا و افغانستان توافق‌نامه راهبردی و پیمان امنیتی باهم امضا کرده اند، همچنان آمریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافق‌نامه صلح امضا کرد که براساس آن باید سربازان آمریکایی تا 14 ماه دیگر پس از امضای این توافق‌نامه، افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر، آمریکا در جنگ طولانی‌اش در افغانستان میلیاردها دالر مصرف کرده و هزاران سربازش نیز در این جنگ کشته و زخمی شده اند، اما این جنگ هنوزهم پایان نیافته است.

به همین دلایل انتخابات آمریکا تأثیر مستقیم به اوضاع افغانستان گذاشته است و افغان‌ها نیز با دقت روند انتخابات آمریکا را پی‎گیری می‌کنند تا کدام یکی از نامزدها برنده این انتخابات خواهد شد و چه تغییراتی در سیاست خارجی آمریکا به وجود خواهد آمد.

افغان‌ها انتخابات آمریکا را برای اوضاع افغانستان مهم می‌دانند و می‌گویند که حکومت تازه آمریکا بر روند صلح این کشور تأثیرگذار خواهد بود.
خالد پشتون عضو پیشین مجلس نمایند‌گان افغانستان به شبکه طلوع نیوز گفته است: «به‌گونۀ اساسی پس از انتخابات که امروز است، من یقین دارم که در سیاست‌های امریکا گواه تغییرات مثبت و یا منفی خواهیم شد. از این میان، شاید بعضی چیزها به زیان افغانستان باشد و بعضی چیزها هم به سودش.»

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی افغانستان در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: « شمارش آرا در امریکا جریان دارد اما احساس می‌شود طالبان دست به دعا اند که دونالد ترامپ پیروز شود و تعداد دیگری هم در افغانستان می‌گویند جوبایدن پیروز شود».

سعیدی یک داستان را نیز در این مورد حکایت کرده و در پایان نوشته است که پیروزی جوبایدن یا دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افغانستان هیچ سودی ندارد.

از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی نوشت، در صورتِ پیروزی بایدن زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به خانه خواهد رفت، اعضای هیأت مذاکره‌کننده افغانستان فرصت پیدا خواهد کرد برای دیدار با خانواده‌های خود به کابل بیایند.

مرتضوی اضافه کرد، طالبان در دوحه هم‌چنان به طرزالعمل فکر خواهند کرد. وقفه کوتاه یا طولانی خواهد بود. افغانستان با یک رییس‌جمهوری که قابل پیش‌بینی است همکاری استراتژیک خواهد داشت. روابط افغانستان تعریف شده و قوی است. با موج‌های موسمی تضعیف نخواهد شد.

او علاوه کرد، حضور آمریکا در افغانستان در پر تو همکاری دو کشور معنادار و هدفمند خواهد شد.

از سوی دیگر، بیشتر شهروندان افغان می‌گویند، جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا بوده است که واشنگتن این جنگ را شروع کرده باید قبل از بیرون شدن سربازانش این جنگ را پایان دهد.

اما شماری از آگاه امور نظامی افغانستان به این باور اند، دونالد ترامپ و جو بایدن توافق نظر دارند که جنگ طولانی آمریکا در افغانستان پایان یابد و سربازان‌اش از این کشور بیرون شوند.

شایان ذکر است که روند شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا هنوزهم ادامه دارد تا کنون مشخص نیست که رئیس جمهوری بعدی این کشور کی خواهد شد و جهان نیز چشم انتظار اعلام نتایج نهایی این انتخابات است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم