.
.
.

انتقال قدرت در کاخ سفید به چه شکل انجام می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نگرانی در مورد سرایت آشوب به حاکمیت ممکن است بعد از پایان رای‌گیری و مشخص نشدن نامزد برنده، به واقعیت بپیوندد. ظواهر امر گویای آن است که ترامپ تهدید خود را عملی خواهد ساخت و در مورد درستی شمارش آراء به دادگاه عالی شکایت خواهد برد که روشن شدن تکلیف ریاست‌جمهوری آمریکا را طولانی‌تر خواهد کرد زیرا جو بایدن نیز خود را برای ورود در این نبرد از طریق «صندوق نبرد» آماده کرده تا کمک‌های مالی را برای تیم حقوقی خود جمع آوری کند.

کمپین‌های انتخاباتی شاهد جو خصومت‌بار بی‌سابقه‌ای بود که در اوج بحران ناشی از کرونا رخ داد و این پرسش را مطرح می‌کند که انتقال قدرت در چنین شرایطی به چه شکل انجام خواهد شد؟

از ویژگی‌های نظام سیاسی آمریکا، طولانی بود فاصله میان انتخاب رئیس جمهوری جدید و به دست‌گرفتن رسمی قدرت توسط تیم او می‌باشد که در حدود دو ماه و نیم به طول خواهد کشید.

در این بازه زمانی، تیم جدید که هنوز وارد کاخ سفید نشده، سعی خواهد کرد با همکاری با تیم قبلی، انتقال قدرت را به شکلی نرم و هماهنگ صورت بدهد.

این ماموریت، کار آسانی نیست؛ بویژه که شامل پر کردن مناصب و پست‌های داخل کاخ سفید و بستر‌سازی برای نزدیک به 4 هزار منصب اساسی و همچنین آمادگی برای بیش از 100 آژانس فدرال و تهیه مقدمات برای 100 روز نخست آغاز ریاست‌جمهوری جدید می‌باشد.

به نوشته تارنمای پولیتیکو، بایدن حسب روال معمول، عملا تیمی را برای جمع آوری کمک‌های مالی آماده کرده که در نظر دارد 7 میلیون دلار را برای تیمی مرکب از 350 تن جمع آوری کند.

با توجه به تنش موجود میان دو اردوگاه بر سر قدرت، این پرسش ایجاد شده که رئیس‌جمهوری کنونی در صورت شکست در انتخابات، قبل از ترک کاخ سفید چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

تیم رئیس‌جمهوری منتخب بر اساس قانون می‌تواند به بسیاری از پرونده‌ها دسترسی یابد اما در نهایت امر همه امور بستگی به تیم رئیس‌جمهوری قبلی و مشخصا شخص او دارد.

در دوران انتقال میان تیم بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش به عنوان مثال، کاخ سفید در معرض اقدامات تخریبی قرار گرفت و بسیاری از دگمه «دبلیو» در کیبورد رایانه‌ها از سوی اعضای تیم کلینتون کنده شد.

البته استثناهایی نیز وجود دارد نظیر جورج بوش پدر که در انتقال قدرت به کلینتون، روشی را در پیش گرفت که خاطره خوبی از خود برجای گذاشت. او دست خطی را در پشت دفتر کاخ سفید گذاشت که این کار به صورت یک سنت مالوف در هنگام انتقال قدرت در آمد.

البته این سنتی است که ضرورتا معلوم نیست به آن عمل شود و روشن نیست که ترامپ نامه‌ای را برای جو بایدن خواهد گذاشت؟ باید منتظر ماند و دید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم