.
.
.

اقتصاد اروپا با زخم‌های عمیق بعد از قرنطیه و تدابیر سختگیرانه مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با بازگشت سیاست قرنطینه در پی موج دوم کرونا در کشورهای اروپایی، اقتصاد اروپا با کاهش رشد پیش‌بینی شده‌ای برای سال آینده روبرو است که عرصه را بروی مشاهده افزایش ورشکستگی شرکت‌ها و بیکاری های دراز مدت، می‌گشاید.

کمیسریای اروپا تاکید کرده که اقتصاد منطقه یورو در سال 2021 به میزان 4.2% رشد خواهد داشت که کمتر از پیش‌بینی‌هاست. این گزارش، موضوع سیاست اخیر قرنطینه را در بر نگرفته که ممکن است برخی از بزرگترین اقتصادهای منطقه را به رکود بیاندازد.

در همین راستا پاولو جنتیلونی کمیسریای اقتصادی اروپا در بیانه‌ای که از سوی بلومبرگ انتشار یافت تاکید کرد که «احیای اقتصادی اروپا به دلیل بازگشت کووید 19 متوقف گردید.»

در وضعیت کنونی که عدم یقین زیادی به چشم می خورد ، سیاست های اقتصادی و مالی باید مشخصه ای ملی و حمایت کننده داشته باشند.
دولت هایی که به مدت چندین ماه در برابر اعمال قرنطینه جدید مقاومت کرده‌اند، سرانجام مجبور به اجرای تدابیری بحث برانگیز و محدودیت‌های سخت گیرانه در مورد سفر و بازرگانی شده‌اند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن به دست العربیه نت رسیده، هشدار داده شده که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است، مسیرهای متفاوتی را با توجه به ساختار اقتصادی خود در پیش بگیرند.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد اسپانیا در سال جاری بیش از 12% کوچکتر شود که ضربه بزرگی به قدرت نقدینگی این کشور است و قابل مقایسه با میانگین منطقه یورو می باشد که منفی 7.8% است.

فقدان شغل در منطقه یورو تا این لحظه از طریق تدابیر دولتی شامل برنامه تعطیلات، مهار شده است ولی کمیته اقتصادی کمیسریای اروپا گفته است که شاخص بیکاری به احتمال زیاد در سال آینده تا 9.4% افزایش خواهد یافت و از یارانه حمایتی فوق‌العاده نیز تدریجا کاسته خواهد شد.

بدهی های دولتی کشورهای منطقه یورو به دلیل حمایت فوق‌العاده مالی به بیش از 100% از تولید ناخالص ملی در سال جاری تا سال 2022 افزایش خواهد یافت و در یونان به 207% خواهد رسید.

بانک مرکزی اروپا وعده مجموعه‌ای از تدابیر تشویقی را داده است. تا پیش از بالا رفتن اخیر نرخ تورم، پیش‌بینی می‌شد که نرخ تورم تنها 1.3% در سال 2022 برسد که بسیار کمتر از هدف مرکزی است که در حدود 2% است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم