.
.
.

اعلام تشکیل «صندوق نبرد» از سوی مدیر کمپین بایدن برای مقابله با شکایت ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنیفر اومالی دیلون مدیر کمپین جو بایدن در ایمیلی از تشکیل صندوق حمایتی جدید خبر داد که «صندوق نبرد» نامیده شده و برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در پی تهدیدهای شب انتخابات ترامپ مبنی بر شکایت بردن به دادگاه عالی نسبت به درستی شمارش آراء اختصاص داده شده است.

دیلون تاکید کرد در صورت طرح شکایت ترامپ در دادگاه عالی، حزب دموکرات از آمادگی لازم برای رویارویی حقوقی برخوردار است. او از رای‌دهندگان خواست تا نفری 25 دلار به صندوق کمک‌های مالی برای تامین آنچه که «فراگیرترین تلاش حقوقی برای حمایت از تلاش‌های انتخاباتی بایدن» نامید، بریزند.

بایدن با پیروزی در ایالت‌های کلیدی ویسکانسن و میشیگان بر این باور است که پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد بود ولی ترامپ موضوع تقلب در شمارش آراء را مطرح کرده و طی شکایت قضایی، خواهان بازشماری آراء شد.

البته بایدن پیروزی خود را رسما اعلام نکرد ولی تارنمایی را راه اندازی کرد که از سوی دموکرات‌ها گردانندگی شده و نام «بیلدبک بتر» (بازسازی بهتر است) بر آن نهاده شده است.این تارنما تاکید دارد که دولت بایدن/هریس آماده آغاز روز نخست‌کاری خود است.

با گذشت یک روز کامل انتخاباتی، هیچ یک از دو نامزد به حد نصاب 270 رای الکتورال برای ورود به کاخ سفید دست نیافته‌اند اما پیروزی‌های بایدن در ایالت‌های ملقب به «دریاچه‌های بزرگ» توانسته آراء کالج الکتورال او را به 264 رای برساند که بیانگر این است که بایدن تنها با پیروزی در یک ایالت دیگر، حد نصاب لازم برای ورود به کاخ سفید را بدست خواهد آورد.

این در حالی است که ترامپ بخشی از چهارشنبه 4 نوامبر را به نشر شکایت خود در توئیتر گذارند و بایدن نیز قول داد که در صورت پیروزی در انتخابات، کشور را متحد و یکپارچه خواهد ساخت.

بایدن که روز گذشته به همراه کامالا هریس نامزد منصب معاون رئیس‌جمهوری در ایالت دلاویر سخن می‌گفت عنوان داشت: «آنچه که بیش از هر چیز دیگر مایه قدرت ماست می‌تواند باعث بروز چند دستگی ما نیز بشود.»

پیش‌بینی شبکه‌های تلویزیونی این است که بایدن (77ساله) که از 5 دهه قبل در عرصه سیاسی حضور دارد، برنده این انتخابات باشد.

شانس ترامپ (74 ساله) که در انتخابات 2016 به پیروزی رسید، برای برنده شدن و آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش، بشدت کاهش یافته است. او امیدوار است نخستین رئیس‌جمهوری از زمان جورج بوش پدر در سال 1992 نباشد که در آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری اش ناکام می‌ماند.

ترامپ مدت‌هاست که سعی دارد در صورت شکست، در اعتبار روند رای گیری تردید افکنی کند. او از سه‌شنبه 3 نوامبر از پیروزی خود سخن گفته و دموکرات‌ها را متهم به سرقت انتخبات کرده و متعهد شده تا شکایت قضایی را در دادگاه عالی نسبت به شمارش آراء در برخی ایالت‌ها مطرح سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم