روحانی: برای ما شیوه آمریکا مهم است نه افراد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در آستانه اعلام نتایج انتخابات ایالات‌متحده آمریکا حسن روحانی تاکید کرد که برای ایران شیوه‌ای که آمریکا در پیش می‌گیرد مهم است نه فردی که بر سر کار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس‌جمهوری ایران صبح امروز چهارشنبه 4 نوامبر 2020 در جلسه هیات دولت با اشاره به انتخابات اخیر آمریکا اظهار کرد: «انتخابات آمریکا عبرت‌آموز است. البته برای ما مهم نیست چه کسی در آمریکا انتخاب می‌شود ولی شیوه‌ای که آمریکا در پیش می‌گیرد مهم است.»

او افزود: «برای ما این مهم است که آمریکا به قانون، معاهدات بین‌المللی و چندجانبه برگردد و به مردم ایران احترام بگذارد، حالا هر کسی که می‌خواهد باشد. ما از آمریکا بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی رییس‌جمهور است به جای تحریم، احترام و به جای تهدید، تکریم و به جای عهدشکنی و بی‌قانونی، اجرای قانون و تعهدات را می‌خواهیم؛ در این صورت است که شرایط فرق می‌کند.»

روحانی ادامه داد: «برای ما شیوه و سیاست آمریکا مهم است و حزب و فرد اهمیتی ندارد؛ البته ما بر فرض اینکه شیوه آمریکا تصحیح نخواهد شد برای کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم.»

او اضافه کرد: «تصمیمات ما برای کشور از چند هفته پیش بدون توجه به این‌که چه کسی در آمریکا پیروز می‌شود اتخاذ شده است. مبنای ما تولید داخلی، صادرات نفتی و عمدتا غیرنفتی و نحوه تعامل وزارتخانه‌ها و بانک مرکزی با یکدیگر است. حالا اگر آمریکایی‌ها عبرت بگیرند، به تعهدات خود بازگردند و رفتار گذشته‌شان را تغییر دهند و راه دیگری را انتخاب کنند فبها ولی اگر از مسیر گذشته خود باز نگردند، ما برنامه‌ریزی‌های لازم را کرده‌ایم که کشور را چگونه به جلو ببریم.»

بیشتر خامنه‌ای نیز با بیان اینکه سیاست ایران در قبال آمریکا، «حساب‌شده و مشخص است» و با رفت‌وآمد اشخاص تغییر پیدا نمی‌کند، خاطر نشان کرد: «ممکن است با آمدن یا نیامدن یک فرد اتفاقاتی بیفتد اما به ما هیچ ارتباطی ندارد و در سیاست جمهوری اسلامی هیچ تاثیری نخواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم