بازگشت بیش از 695 هزار مهاجر افغان از ایران طی 11 ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان بین‌المللی مهاجرت چهارشنبه 4 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی 11 ماه سال جاری میلادی 695 هزار و 677 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده، این مهاجرین افغان از تاریخ اول ژانویه الی 31 اکتبر امسال از ایران بازگشت کرده‌اند که روند بازگشت مهاجرین افغان از ایران در مقایسه به هفته گذشته هفت درصد افزایش یافته است.

Advertisement

براساس این اعلامیه، این مهاجرین افغان از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه وارد افغانستان شدند و سازمان بین‌المللی مهاجرت در جریان هفته گذشته با صدها تن از مهاجرین بدون اسناد کمک‌های بشردوستانه کرد.

در این اعلامیه به بازگشت افغان‌ها از پاکستان نیز اشاره شده و آمده است، طی 11 ماه سال جاری پنج هزار و 591 مهاجر افغان از پاکستان بازگشت کرده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان به تاریخ 23 سپتامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشته بود، طی یک ماه گذشته دست کم 81 هزار و 566 مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشت کردند.

در این اعلامیه آمده بود، از میان این آمار 39 هزار و 496 تن به‌گونه اجباری و 41 هزار و 68 تن دیگر به‌گونه داوطلبانه از ایران به افغانستان بازگشت کردند که 58 نفر آنها مدرک پناهندگی دارند.

گفتنی است که بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که در سال جاری دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان به تاریخ 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان به تاریخ 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم