اعلام ناگهانی دانشگاه آکسفورد: واکسن کرونا احتمالا در دسامبر عرضه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

درحالی که جهانیان چشم به‌راه پدیدار شدن واکسن کرونا هستند و موج دوم و سوم این پاندمی در بسیاری از کشورهای جهان در حال درو کردن قربانیان است، اندرو پولارد مسئول مدیریت تست واکسن کووید 19 تولید شده از سوی دانشگاه آکسفورد با مشارکت شرکت سوئدی استرازنیکا، چهارشنبه 4 نوامبر عنوان کرد که احتمال اندکی وجود دارد که واکسن قبل از پایان ماه دسامبر آینده در دسترس باشد.

وی در اظهارات مطبوعاتی خود گفته است که آزمایش‌های نهایی واکسن، پیش از پایان سال جاری در دسترس پدیدار خواهند شد.

Advertisement

پولارد در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال در عرضه واکسن قبل از 24 دسامبر آینده گفت: «شانس کمی در این رابطه وجود دارد.»

ناکامی و توقف

گفتنی است که این واکسن در ماه گذشته با مرگ داوطلب برزیلی آزمایش‌های بالینی، با شکست مواجه شد و دانشگاه بریتانیا تاکید کرد که آزمایش واکسن «استرازنیکا و آکسفورد» حتی بعد از مرگ داوطلب نیز ادامه خواهد یافت. این در حالی است که به گفته ناظران، مرگ وی، در صورت اثبات ارتباط آن با واکسن، شکست و ناکامی بزرگی برای این واکسن به شمار خواهد آمد.

آزمایش‌های بالینی پیشین در آغاز سپتامبر گذشته با بیماری یکی از داوطلبان در بریتانیا، متوقف گردید و شرکت استرازنیکا در آن زمان تاکید کرد که این توقف، یک اقدام معمول است که در صورت ابتلای هر یک از داوطلبان به «بیماری نامعلوم»، به مورد اجرا در می‌آید. این شرکت تاکید کرد که نتایج تست‌ها در کلیه مناطق جهان را از نزدیک دنبال می‌کند.

امیدهای زیادی بر این واکسن به عنوان نخستین واکسن ضد کرونا بعد از موفقیت در آزمایش‌ها در مرحله اول و دوم بسته شده بود. این در حالی است که 30 هزار شرکت کننده در آمریکا، بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی در مرحله سوم آزمایش واکسن شرکت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم