.
.
.

‎ آمریکایی‌ها در سه‌شنبه «سرنوشت‌ساز» رئیس‌جمهوری خود را انتخاب می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میلیون‌ها رای‌دهنده آمریکایی، امروز سه‌شنبه 3 اکتبر در شرایط استثنایی ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و نیز رقابت شدید و بی‌سابقه دو رقیب انتخاباتی که امروز به اوج خود رسیده است، برای انتخاب رئیس‌جمهوری خود به مراکز رای‌گیری می‌روند.

طبق برآورد مراکز آماری ایالات متحده، نزدیک به 100 میلیون آمریکایی از طریق فرم‌هایی که اداره پست برای رای‌گیری تهیه کرده در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و رای خود را داده‌اند.

طبق گزارش‌های رسانه‌های محلی آمریکا انتظار می‌رود، میلیون‌ها نفر در رای‌گیری امروز سه‌شنبه برای انتخاب یکی از دو نامزد ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای‌گیری خواهند رفت.

منابع رسانه‌های محلی آمریکا پیش‌بینی کردند، بیش از 60 میلیون نفر امروز در رای‌گیری شرکت خواهند کرد.

مشارکت گسترده و بی‌سابقه در رای‌گیری زودهنگام

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه و جو بایدن رقیب دموکراتش، عصر دوشنبه ضمن انتقادهای تندی از یکدیگر، هواداران خود را برای شرکت در رای‌گیری تشویق و ترغیب کردند.

آمریکایی‌ها در رای‌گیری زودهنگام در آخرین روزهای کارزار انتخاباتی رکورد زده و نزدیک به 96 میلیون نفر رای دادند، این تعداد به تنهایی معادل 70 درصد از کل شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و تقریبا 40 درصد از کل آمریکایی‌هایی است که حق رای دارند.

این انتخابات برخلاف گذشته از پیچیدگی‌های ویژه‌ای برخوردار است، یکی از این پیچیدگی‌ها رای‌گیری از طریق پست و دیگری، دادن صلاحیت به نهادهای قضایی است تا طبق شرایطی به برخی از ایالت‌ها اجازه دهند، چند روز پس از سوم نوامبر رای بدهند. این تصمیم ممکن است نتیجه نهایی برای اعلام نامزد برنده را به تاخیر اندازد.

با توجه به وضعیت استثنایی و شرایط ویژه این انتخابات، شرکت‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی مجموعه‌ای از قوانین و پروتکل‌ها را برای اعلام زودرس برنده انتخابات در نظر گرفته‌اند.

در این راستا شرکت توییتر اعلام کرد که برای اعلام رسمی نام برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها به 7 رسانه «ABC News» ،«AP» ،«CNN» ،«CBS News» ،«Decision Desk HQ» ،«Fox News» و «NBC News» اعتماد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم