.
.
.

اردوغان: هر سرزمینی که خون سربازان ما در آنجا ریخته شود بخشی از خاک ما است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، روز سه‌شنبه 3 اکتبر گفت، هر سرزمینی كه خون سربازان ما در آنجا ریخته شود بخشی از خاک ما خواهد بود.

اردوغان یادآور شد: «ما در سوریه، لیبی و آذربایجان حضور داریم و هزینه‌هایی در عفرین‌، ادلب، عملیات شاخه زیتون، پنجه عقاب و دیگر عملیات خارج از مرزهای خود پرداخته‌ایم».

او در ادامه افزود: «هر سرزمینی که خون سربازان ترکیه در آن ریخته شود، آنجا سرزمین ما است. بله بخشی از سرزمین ما است».

برخی تحلیلگران این اظهارات اردوغان را نشانه جاه‌طلبی‌های او تلقی کرده و آن را ادامه مداخلات سیاسی و نظامی او در سوریه، لیبی و آذربایجان در راستای سیاست توسعه‌طلبانه او قلمداد کردند.

سیاست آنکارا طی چند سال اخیر به خصوص پس از زمان به قدرت رسیدن رجب طیب اردوغان و آغاز رویدادهای موسوم به «بهار عربی» که باعث شورش و بی‌ثباتی در برخی کشورهای عربی شد، رویکردی مداخله‌گرانه و توسعه‌طلبانه به خود گرفته است.

ترکیه متهم است که با اعزام نیروی نظامی و تشکیل شبه‌نظامیان از میان گروه‌های تندروی اسلامگرا، اقدام به دخالت نظامی مستقیم و علنی در سوریه، لیبی و آذربایجان کرده و باعث بی‌ثباتی شده است. این «رویکرد جاه‌طلبانه» با مخالفت اغلب کشورهای خاورمیانه، اتحادیه اروپا و نهادهای بین‌المللی مواجه و آنکارا را به انزوای بیشتر کشانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم