.
.
.

چگونه یک بیمار کرونایی بدون داشتن علائم دیگران را مبتلا می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اغلب پژوهش‌هایی که در باره مبتلایان به بیماری کووید-19 تاکنون از مراکز تحقیقاتی منتشر شده است، به وجود علائمی از جمله تب، سرفه و سردرد در بیماران کرونایی اشاره می‌کنند اما در عین حال در برخی از این گزارش‌ها تاکید شده که علائم بیماری کرونا به میزان شدت بیماری شخص مبتلا متغیر است. در برخی افراد علائم بیماری تامدتی ظاهر نمی‌شود به همین دلیل تنها با تست هوشمند پزشکی می‌تواند از بیماری افراد یا سالم بودن آنها اطمینان حاصل کرد. برخی از مبتلایان به علت نداشتن علائم بیماری ممکن است با افرادی سالم در محیط اطراف خود تماس بگیرند و باعث ابتلای آنها به ویروس کرونا شوند.

اخیرا یک پژوهش روسی نشان داد، افرادی که علائم خفیف یا به طور کلی علائمی از خود نشان نمی‌دهند، می‌توانند ناقل ویروس باشند. شاید کووید-19 در یک نفر فقط منجر به سرفه‌های خفیف شود اما در برخی افراد به خصوص در قشر بزرگسالان یا کسانی که دارای پیشینه بیماری‌های دیگری هستند، می‌تواند عوارض مرگباری را به همراه داشته باشد.

طبق پژوهش جدید روس‌ها اکثر افراد چهار روز پس از ابتلا به ویروس کرونا علائم را نشان می‌دهند اما ممکن است در برخی افراد ویروس تا دو هفته هم خاموش یا در دوره «نهفتگی» باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری روسی «نووستی»، پرفسور «ناتالیا پیشینیچنایا» متخصص بیماری‌های همه‌گیر و معاون مرکز اپیدمیولوژی اداره حمایت از حقوق مصرف کنندگان روسیه معروف به «راس پاتریپ نادزور»، بیمار در دوره نهفتگی ویروس می‌تواند با تنفس عادی تنها در یک بازدم حدود 200 ذره حاوی ویروس کرونا را در هوای آزاد پراکند کند.

پرفسور «ناتالیا» گفته است که توانایی بیمار در آلوده کردن دیگران دو روز قبل از ظهور علائم و در اولین روز پس از ظهور به اوج خود می‌رسد».

او گفت: «یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند 5 یا گاهی 7 روز قبل از بروز اولین علائم، منبع ابتلای اطرافیان خود باشد».

این پرفسور روسی افزود: «توانایی یک بیمار در انتقال ویروس به محیط اطراف خود دو روز پس از بروز بیماری کاهش می‌یابد و سپس کاملاً ناپدید می‌شود».

آخرین شمارش خبرگزاری رویترز در باره مبتلایان و جانباختگان بیماری کرونا نشان داد که بیش از 46.37 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، در حالی که کل مرگ و میر ناشی از ویروس به یک میلیون و 198168 مورد رسیده است.

از زمان کشف اولین موارد ظهور بیماری کرونا در چین در دسامبر سال 2019 تاکنون بیش از 210 کشور و منطقه به این بیماری مبتلا شدند.