.
.
.

افزایش خشم مردمی همزمان با از سرگیری تدابیر قرنطینه‌ عمومی در اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا در اروپا تنها طی یک هفته منتهی به روز یکشنبه، یکم نوامبر 2020، به نسبت%41 افزایش یافته که این میزان معادل نصف تعداد مجموع موارد مبتلا به کرونا است که طی هفت روز گذشته در جهان به ثبت رسیده است.

همزمان با تبدیل مجدد کشورهای اروپایی به کانون انتشار ویروس جدید کرونا، تدابیر قرنطینه عمومی گسترده‌ای برای مهار پاندمی کرونا در این کشورها تدارک دیده‌ شد که این اقدامات اما از سویی به نارضایتی و برانگیخته شدن خشم برخی از شهروندان و رویارویی مکرر آنها با نیروهای امنیتی در این کشورها منجر شده است.

تعدادی از شهرهای اسپانیا از جمله مادرید پایتخت این کشور شامگاه شنبه برای دومین شب متوالی شاهد تظاهرات و رویارویی‌های میان پلیس و تظاهر کنندگان بود که به اعمال تخریب و غارت انجامید.

شهر رم پایتخت ایتالیا نیز شامگاه شنبه شاهد درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و صدها تن از تظاهرکنندگان مخالفت تدابیر جدید قرنطینه‌ای بود و یک روز قبل از آن نیز شهر فلورانس و تعدادی از دیگر شهرهای بزرگ این کشور طی روزهای گذشته شاهد وقوع حوادث مشابهی در اعتراض به قرنطینه عمومی بود.

در فرانسه که اعمال تدابیر قرنطینه‌ عمومی از روز جمعه و به مدت یک ماه تا اول دسامبر آغاز شده خشم صاحبان مغازه‌های کوچک را بر انگیخته که قرار است بر خلاف مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ از سوی دولت تعطیل شوند.

در همین راستا جان کاستیکس نخست وزیر فرانسه یکشنبه هر گونه عقب‌نشینی از تدابیر قرنطینه عمومی اتخاذ شده در این کشور را بعید دانست و در عین حال گفت که فروشگاه‌های بزرگ باید بخش‌های غیر اساسی خود را تعطیل کنند.

در بریتانیا که تاکنون شمار فوتی‌ها به 46 هزار و 555 تن رسیده، بوریس جانسون نخست وزیر این کشور اعلام کرد کشورش از روز پنج‌شنبه تا 2 دسامبر آینده مجددا تعطیلی کامل و قرنطینه عمومی را برای مهار انتشار گسترده ویروس جدید کرونا به مورد اجرا خواهد گذاشت. پیش از این منطقه ولز نیز تعطیلی اعلام کرده و ایرلند شمالی نیز در صدد قرنطینه جزئی است.

در اتریش نیز بنا به اعلام مقامات این کشور قرنطینه از فردا سه‌شنبه و تا پایان ماه نوامبر سال جاری به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

کشور اتریش با داشتن 8.8 میلیون نفر جمعیت اکنون روزانه 5 هزار مبتلا به کرونا به ثبت می‌رساند که این در مقایسه با تعداد روزانه مبتلایان به کرونا طی ماه اکتبر در این کشور به 5 برابر افزایش یافته است.

در بلژیک به مدت 6 هفته قرنطینه عمومی اعلام شده و وزیر بهداشت این کشور از مردم خواسته تا در روز یکشنبه به خرید نروند. همچنین صف‌های طولانی مقابل مغازه‌ها و اماکن تجاری بسته شده است.

در آلمان نیز تدابیری برای مهار انتشار ویروس جدید کرونا تشدید شده و اماکن فرهنگی این کشور تا چند هفته تعطیل اعلام شده است.

کشورهای اروپایی با 10.46 میلیون مبتلا به کرونا در حال حاضر سومین منطقه بسیار آسیب دیده از پاندمی کرونا در جهان هستند که پس از آن منطقه کارائیب با 11.3 میلیون و آسیا با 10.57 مورد مبتلا به کرونا در ردیف‌های قبل از آن قرار دارند.

تاکنون در جهان بیش از 46 میلیون نفر به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد نزدیک به 1.2 میلیون نفر فوت شدند.

از سویی در ایالات متحده آمریکا و بنا به دانشگاه جونز هاپکینز در 24 ساعت گذشته منتهی به شامگاه یکشنبه نزدیک به 77 هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است.

در ایالات متحده آمریکا عنوان آسیب دیده‌ترین کشور از پاندمی کرونا در جهان لقب گرفته تاکنون 230 هزار و 556 فوتی و 9,127,109 مورد مبتلا به ویروس جدید کرونا به ثبت رسیده است.