چرا مردان طاس بیشتر در معرض ویروس کرونا قرار مى‌گیرند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تحقیقات جدید علوم پزشکی نشان داده که ویروس کرونا به دلیل عوامل مرتبط با میزان و سطح هرمون تستوسترون ممکن است در مردان طاس شیوع بیشتری داشته باشد.

وبسایت استرالیایی «9News» در یک گزارش علمی نوشت که تستوسترون هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون تولید می‌کند که مسئول طاسی در میان مردها است. طبق این گزارش همین هرمون می‌تواند یک فرد طاس را در معرض بيمارى شدید اپیدمیک Covid-19 قرار دهد.

پروفسور سانجایا سینانایاکی متخصص بیماری‌های عفونی، در این باره می‌گوید:«در رابطه با طاسی مطالعات در اسپانیا نشان می‌دهد که تعداد زیادی از افراد مبتلا به موارد شدید بیماری کووید-19 مردان طاس هستند».

پروفسور سيناناياكی گفت: «ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما یک دلیل بیولوژیکی برای آن وجود دارد ، زیرا مردان طاس دارای مقادیر زیادی دی هیدروتستوسترون هستند که به ویروس کرونا کمک می‌کند تا به راحتی وارد سلول‌ها شود».

بیماران سرطانی پروستات کمتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

یک پژوهش علمی در ایتالیا نشان داد مردان بستری در بخش سرطان پروستات که از داروهای ضد تستوسترون به عنوان درمانی برای سرطان پروستات استفاده می‌کردند چهار برابر کمتر در معرض ابتلا به بیماری کرونا بودند.

پروفسور سینانایاکی اظهار داشت البته علاوه بر این موارد برخی افراد با گروه‌های خونی خاص ممكن است هنگام ابتلا به بیماری Covid-19، در معرض خطر شدید اين بيمارى قرار بگیرند.

او افزود: «به نظر می‌رسد افراد با گروه‌های خونی O در برابر Covid-19 مقاومت بیشتری نسبت افراد گروه خونی A دارند.

علائم جدید و شگفت‌آور بیماری کرونا

محققان علوم پزشکی و بیماری‌های همه‌گیر هر روز از شناسایی علائم جدیدی از بیماری کرونا از جمله درد پا و تغییر رنگ پوست خبر می‌دهند.
پروفسور سيناناياکی گفت: «از بین رفتن حس بویایی که بر اثر نفوذ ویروس کرونا بر سیستم تنفسی فوقانی حلق اتفاق می‌افتد یكی از تاثیرات منفی این ویروس است».

این پرفسور افزود:«از بین رفتن حس بویایی به این دلیل است ویروس با ایجاد عفونت در بینی عصب مسئول حس بویایی را هدف قرار می‌دهد و توانایی حس بويايى را از بین می‌برد».

اما در باره علائمی مانند درد پا یا تغییر رنگ پوست در برخی از بیمارانی که مراحل درمانی ضد Covid-19 را طی کردند، پروفسور سيناناياکی معتقد است که محتمل‌ترین علت این است که برخی از انواع آنتی بیوتیک‌ها عوارض جانبی دارند از جمله اسهال یا تغییر رنگ پوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم