خامنه‌ای روحانی تندرو نزدیک به خود را وارد شورای نگهبان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری ایرنا از استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان به دلیل کبر سن و انتصاب احمد خاتمی، روحانی تندروی نزدیک به علی خامنه‌ای رهبر نظام به جای او خبر داد

بر اساس این گزارش، خامنه‌ای طی حکمی عنوان کرد که یزدی که از حضور تأثیرگذاری در شورای نگهبان برخوردار بود، به خاطر مشکلات جسمی و کهنسالی از منصب خود استعفا داده ‌است.

این در حالی است که احمد جنتی که 5 سال از محمد یزدی بزرگتر است، همچنان ریاست شورای نگهبان را برعهده دارد.

محمد یزدی متولد 1931 در پی استعفای صافی گلپایگانی در سال 1988 با دستور خمینی رهبر انقلاب در آن دوران، وارد شورای نگهبان شد ولی یک سال بعد به سمت ریاست قوه قضائیه منصوب گردید و در تا سال 1999 و قبل از بازگشت به شورای نگهبان، در همان سمت باقی ماند.

احمد خاتمی جانشین یزدی، متولد 1960 در سمنان و به عنوان روحانی تندرو شهرت دارد که علت آن، سخنرانی‌های او در اعلام وفاداری مطلق به خامنه‌ای و حمله به همه منتقدان او است.

احمد خاتمی در سال 2013 اعلام کرد که به باور او «ولایت فقیه تنها حاکمیت واقعی نظام» است و «هیچ‌کس حتی رئیس‌جمهوری منتخب، حق اتخاذ مواضعی علیه ولایت فقیه را ندارد.» به گفته وی کسی که علیه ولایت فقیه موضع‌گیری کند، باید در انتظار مجازات باشد.

شورای نگهبان، بالاترین هیئت نظارتی در ایران است که بر انتخابات نظارت داشته و تعیین صلاحیت نامزدها را برعهده دارد. این شورا از 12۲ عضو تشکیل می‌شود که 6 تن از آنها از روحانیون مستقیماً منصوب شده از سوی رهبر نظام هستند و 6 حقوق‌دادن نیز از سوی مجلس پیشنهاد می‌شوند که آنها نیز باید از سوی رهبر تأیید شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم