ترکیه بار دیگر مأموریت کشتی کاوشگر خود در شرق مدیترانه را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه یکشنبه 1 نوامبر بار دیگر مأموریت کشتی ویژه حفاری‌های گازی خود در منطقه مورد منازعه شرق مدیترانه با یونان را برغم اعتراض‌های آتن در مورد ضد حقوقی بودن این فعالیت‌ها تمدید کرد.

نیروی دریایی ترکیه در پیامی از طریق سیسم هشدارهای دریای «ناوتیکس» اعلام کرد که کشتی ثبت زلزله «عروج ریس» تا 14 نوامبر جاری به مأموریت خود ادامه خواهد داد.

این در حالی است که ترکیه ویونان در پی زمین لرزه اخیر در هر دو کشور، همبستگی خود را اعلام کردند.

اعزام این کشتی که به سمبل زیاده خواهی گازی آنکارا تبدیل شده، باعث بروز تنش با آتن در ماه‌های اخیر گردید.

یونان ترکیه را متهم به نقض قانون جهانی دریایی از طریق حفاری در آب‌های شرق مدیترانه، بویژه پیرامون جزیر کاستلوریزو کرده و خواستار اعمال تحریم‌های اروپا علیه آنکارا است.

ترکیه مدعی است که ازحقوق حفاری منابع انرژی در این منطقه از آب‌های شرق مدیترانه برخوردار است و قرار گرفتن جزیره کوچک کاستاوریزو در نزدیکی سواحل یونان، برای اعمال حاکمیت آتن کفایت نمی‌کند.

گفتنی است که آنکارا در اقدامی برای کاستن از شدت تنش‌ها اقدام به خارج کردن کشتی عروج ریس در سپتامبر گذشته کرد ولی در 12 اکتبر بار دیگر این کشتی را به منطقه فرستاده و چندین بار نیز مأموریت آن را تمدید کرده ‌است.

آتن نیز با طرح دوباره اعتراض‌های خود به ارسال این کشتی، این کار را «فعالیت غیر حقوقی» خوانده و به مثابه «تهدیدی مستقیم علیه صلح و امنیت منطقه» تلقی کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید