شون کانری بازیگر نقش «جیمز باند» درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«شون کانری» بازیگر برنده اسکار که سابقه بازی در نقش «جیمز باند» را در هفت فیلم سینمایی داشت، در سن 90 سالگی درگذشت.

این بازیگر اسکاتلندی که اخیرا 90 سالگی خود را جشن گرفته بود با بازی در نقش اصلی مجموعه فیلم های «جیمز باند» به یکی از معروف ترین ستاره های بین‌المللی سینما تبدیل شد و در سال 2000 میلاد نیز نشان شوالیه را الیزابت دوم دریافت کرد.

خانواده «کانری» امروز شنبه 31 اکتبر 2020 با تائید خبر درگذشت این بازیگر کهنه کار اعلام کردند که او در چند مدت اخیر، اوضاع جسمانی خوبی نداشته و در خواب درگذشته است.

«کانری» که به عقیده بسیاری همچنان موفق‌ترین بازیگر کاراکتر «جیمز باند» است که در مجموع در هفت فیلم از سری فیلم‌های اکشن و جاسوسی شامل «دکتر نو» (1962)، «از روسیه با عشق» (1963)، «پنجه طلایی» (1964)، «گلوله آتشین» (1965)، «تنها دوبار زندگی می‌کنی» (1967)، «الماس‌ها ابدی‌اند» (1971) و «هرگز دوباره نگو هرگز» (1983) به ایفای نقش پرداخت.

او در سال 1988 برای بازی در فیلم «تسخیرناپذیران» ساخته «بریان دی پالما» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا را نیز در کنار بازی در فیلم هایی چون «انجمن نجیب‌زادگان عجیب»، «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی»، «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»، «به نام رز»، «صخره»، «رابین هود» و ... را در کارنامه هنری داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم