سازمانی مسئولیت عملیات نیس را برعهده گرفت؛ در این رابطه دو نفر در تونس دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نیروهای امنیتی تونس، شهروندی را دستگیر کردند که مدعی عضویت در سازمانی است که دو روز پیش مسئولیت عملیات تروریستی شهر نیس فرانسه را بر عهده گرفت.

محسن الدالی رئیس دفتر رسانه و تماس و معاون نماینده جمهوری در دادگاه بدوی تونس، شنبه 31 اکتبر در گفته‌هایش به العربیه اظهار داشت که تیم ضربت ضد تروریستی گارد ملی، شامگاه جمعه 30 اکتبر فردی را دستگیر کرد که در ویدئوی به اشتراک گذاشته شده در فیسبوک در روز گذشته، ادعا کرده بود که عضو سازمان «المهدی در جنوب تونس» که عملیات را نیس را اجرا کرد.

Advertisement

الدالی همچنین تأکید کرد که تصویر بردار این ویدئو نیز دستگیر شده و تحقیقات در مورد آنها و این سازمان ناشناس (سازمان المهدی در جنوب تونس) آغاز شده‌است.

بازداشت دو نفر در فرانسه

گفتنی است تونس شامگاه پنجشنبه 29 اکتبر، تحقیقات در مورد اقدام تروریستی یکی از شهروندانش در نیس فرانسه را آغاز کرد که به کشته شدن 3 نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر انجامید. اعضای خانواده ابراهیم عویساوی مهاجم تروریست شهر نیس آغاز شده که به خاطر حال وخیم خود ناشی از اصابت گلوله‌های پلیس، در یکی از بیمارستان‌های فرانسه بستری شده‌است.

یک منبع قضایی فرانسه شنبه 31 اکتبر اعلام داشت مردی 33 ساله به خاطر رابطه با فرد مهاجم، دستگیر شده که یک روز پیش از عملیات با او در تماس بوده‌است.

مسئولان ذیربط فرانسه روز گذشته نیز فردی 47 ساله را به خاطر تماس با عامل این هجوم تروریستی دستگیر کردند زیرا وی یک روز پیش از عملیات با ابراهیم عویساوی تماس گرفته بود.

شایان ذکر است ابراهیم که اقدام به حمله با چاقو به چندین نفر کرد که در داخل کلیسای نوتردام شهر نیس بودند، اکنون به خاطر وضعیت بشدت وخیم خود دربیمارستان بستری است. شهری که در سال 2016 نیز شاهد حمله تروریستی وحشیانه ای بود که در آن فردی سوار بر کامیون به سوی تجمعی از مردم یورش برد و 86 نفر را زیرگرفت و به قتل رساند.

خانواده او در مصاحبه با العربیه گفتند که نشانه ای مبنی بر گرایشات افراطی را در او ندیده بودند. به گفته آنها وی دو روز پیش از عملیات خونین خود با برادرش تماس گرفت و به او اطمینان داد که وارد فرانسه شده و شب را در خانه اش در برابر کلیسای نوتردام بیتوته خواهد کرد.

این جوان 21 ساله تونسی و مشخصا استان ساحلی صفاقس را ترک کرد که محل زندگی خانواده اش در محله ای فقیر نشین است.

ابراهیم سوار بر یکی از قایق‌های غیرقانونی به ایتالیا رسید و مدتی را پیش پسر عمویش مشغول چیدن محصولات زیتون شد و سپس در 9 اکتبر وارد فرانسه و سرانجام در 29 اکتبر مرتکب جنایت هولناک نوتردام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم