جان بولتون: استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات در خاورمیانه خواهد انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جان بولتون مشاور پیشین شورای امنیت ملی آمریکا و سفیر پیشین این کشور در سازمان ملل‌متحد معتقد است که استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات همیشگی در منطقه خواهد انجامید.

بولتون شامگاه جمعه 30 اکتبر در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی «کُردستان24» در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد از ترامپ در مورد خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه، عراق و افغانستان گفت: «تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در سوریه و تنها گذاشتن کُردها در حالی که با هم علیە داعش می‌جنگیدیم و همچنین تلاش برای عقب‌نشینی همه‌ نیروهای آمریکایی از عراق و آنکە او بە طور علنی در مورد خروج نیروها از افغانستان سخن گفته، کار همە منطقه را با خطر مواجه کرده است.»

Advertisement

مشاور پیشین شورای امنیت ملی آمریکا افزود «چنانکه بارها گفتە‌ام استقلال کُردستان بە ایجاد ثبات همیشگی در منطقه خواهد انجامید.»

او در مورد احتمال انتخاب جو بایدن نیز گفت: «من مطمئن نیستم کە بایدن از ترامپ بهتر باشد. کُردها و آمریکایی‌هایی کە نگران ایجاد خطر دوباره برای کُردها هستند، باید بیشتر در این راستا تلاش نمایند تا یک نفر شایستە رییس‌جمهوری شود و روابط قوی ما با کُردها تداوم یابد.»

جان بولتون در مورد نتیجه‌ی انتخابات سە روز آیندە آمریکا با تأکید بر سخت بودن پیش‌بینی‌ها گفت: «بر اساس نظرسنجی‌ها بایدن پیشتاز است، اما در انتخابات 2016 هم هیلاری کلینتون پیشتاز بود و پیروز هم نشد.»

او در این گفت‌وگو، عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل را بە عنوان تغییر ژئوسیاسی در منطقه توصیف کرد کە بە خاطر حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان در منطقه بە وقوع پیوستە است، نە بە خاطر تهدیدهای اتمی این کشور.

بولتون در مورد رابط آمریکا و ترکیە و چشم‌پوشی آمریکا از نقض تحریم‌های دارایی ایران مخصوصاً از سوی هالک‌بانک این کشور، گفت: «چنانکه می‌دانید اردوغان بارها دربارەی هالک بانک با ترامپ گفتگو کرده است. در آمریکا هم مدعی‌العموم شماری از مسئولان عالی‌رتبه‌ این بانک را بە اتهام نقض تحریم‌های ایران مورد بازخواست قرار داده است. اگر یک بانک آمریکایی تحریم‌های ایران را کاهش می‌داد و به دولت دروغ می‌گفت، مطمئن هستم کە مجازات سنگین‌تری متحمل می‌شد..... اما در خاتمه هالک‌بانک بازنده شد و اگر بایدن پیروز بشود، صد درصد مورد مجازات قرار می‌گیرد.»

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل‌متحد، در مورد نقش کُردها در مقابله با تروریسم و جنگ با داعش، گفت: «شماری از اعضای اداره‌ آمریکا تلاش کردند کە برای رییس‌جمهور توضیح بدهند کە کُردها در جنگ با داعش و مخصوصاً در سقوط دولت خلافت آنان در سوریە نقش اساسی ایفا کرده‌اند.»

وی در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد کە اگر جو بایدن رییس‌جمهوری آیندە آمریکا بشود، باید اهمیت کُردها را دریابد و گفت: «ترامپ خوب نخواهد بود.... همە‌ به‌طور شفاف این را می‌بینیم. بە نظر من بایدن هم غیرمطمئن و ناروشن است... باید دوستان کُردها در آمریکا و مشاورانش بیشتر با بایدن کار بکنند و ضرورت حمایت از کُردها را برای او توضیح بدهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم