نفت مصادره‌شده ایران از سوی آمریکا به نفع قربانیان تروریسم فروخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام وزارت دادگستری آمریکا مبنی فروش 4 محموله بنزین مصادره شده ایران به قیمت بیش از 40 میلیون دلار که در حال حرکت به سمت ونزوئلا در برهه پیشتر در سال جاری بودند، الیوت آبرامز نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا تأکید کرد که درآمدهای فروش این محموله‌ها به خانواده قربانیان تروریسم پرداخت خواهد شد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از آبرامز خاطر‌نشان کردند که این پول‌ها روانه صندوق قربانیان تروریسم دولتی خواهد شد.

به گفته او این مصادره، «پیروزی سه جانبه» به نفع منافع ملی آمریکا بود و تهران را از میلیون‌ها دلار محروم کرد و مانع رسیدن سوخت به رژیم مادورو گردید.

هر محموله میلون‌ها دلار زیان در بردارد

آبرامز در اظهار نظر مطبوعاتی پنجشنبه 29 اکتبر گفت: «هر محموله بنزین یا مواد پتروشیمی که مصادره یا متوقف گردد برای ایران، میلیون‌ها دلار زیان به بار می‌آورد.»

او با این حال احتمال داد که ایران به صادرات سوخت به ونزوئلا برغم مصادره شدن آن از سوی آمریکا ادامه دهد و برای این کار، مجبور به استفاده از کشتی‌های سازمان کشتیرانی ایران خواهد شد.

آبرامز در عین حال تأکید کرد که فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا بر فروش نفت ایران و ونزوئلا نتیجه بخش بوده؛ هر چند که برخی معاملات نفتی میان این دو کشور انجام می‌گیرد زیرا بسیاری از شرکت‌های جهانی دیگر را وادار ساخت تا در این گونه معاملات حمل و نقل‌های دریایی، به دیده نگرانی و تردید بنگرند چرا که تبدیل به اقدامی سرشار از خطر و ریسک شده‌است.

آبرامز این پرسش را مطرح کرد که «این موضوع جالب توجه است که چرا کشتی‌های چینی در این معاملات حضور ندارند بلکه صرفاً نفتکش‌های ایران مشاهده می‌شوند؟» که کنایه از موفقیت سیاست فشار حداکثری است.

وزارت دادگستری در اوت گذشته دستور مصادره 1.12 میلیون بشکه بنزین ایرانی ارسال شده برای ونزوئلا را صادر کرد که محموله 4 نفتکش بلا، بیرینگ، باندی و لونا بودند.

دولت ترامپ که در سال 2018 از برجام خارج شد، استفاده از منابع غیرنظامی را به عنوان اهرم‌های فشار بر تهران آغاز کرد تا مانع ایجاد هر گونه درآمد نفتی برای ایران گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید