یورش عناصر لباس‌شخصی حزب‌الله به خبرنگاران تصویربردار از مذاکرات اسرائیل و لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به نظر می‌رسد حزب‌الله که با ترسیم مرز میان لبنان و اسرائیل موافقت کرده، از تصویربرداری واهمه دارد و نگران این است که عکس‌ها و تصاویر ویدئویی برداشته شده از نشست میان مسئولان لبنانی و اسرائیلی در دور دوم مذاکرات خود که چهارشنبه 28 اکتبر در ناقوره در جنوب لینان برداشته شده، به رسانه‌ها درز کند و چهره «مخالفت با رابطه با اسرائیل» را که این حزب در میان طرفداران خود رواج داده و تبلیغ کرده، خدشه‌دار سازد.

به‌رغم اینکه به روزنامه‌نگاران اجازه تصویربرداری جلسات یا نزدیک شدن به مکان نشست با وجود بسته‌شدن جاده‌ها و گشت‌ زنی‌ها در این منطقه از سوی ارتش و نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل، داده نشد و بالگردهای یونیفل نیز در آسمان منطقه مشاهده شدند اما خبرنگار تلویزیون دولتی تأکید کرد که اجازه تصویربرداری را از ارتش لبنان گرفته ‌است.

Advertisement

ظاهراً این امر به مذاق حزب‌الله خوش نیامد و عناصر لباس‌شخصی آن اقدام به شکستن دوربین‌های تصویربرداری کردند.

نیله شهوان از خبرنگاران لبنانی در پیچ فیسبوک خود در توضیح این رویداد نوشت: «ما جلسه مذاکرات در ناقوره را پوشش دادیم و بعد از گرفتن مجوز تصویربرداری از ارتش، سه جوان با لباس غیرنظامی ما را از این منطقه بیرون کردند و خود را عناصر حزبی معین معرفی کرده و وقتی سعی کردم با دست‌اندرکاران کانال خود تماس بگیرم، مرا متهم به عکس گرفتن از آنها با تلفن کرده و شروع به شکستن و پرت کردن ادوات تصویر برداری ما کرده و به ما سه دقیقه فرصت دادند تا منطقه ترک کنیم وگرنه هرچه دیدیم از چشم خودمان دیدیم.»

«آنها خود را عناصری از حزب‌الله معرفی کردند»

این در حالی است که خبرنگار روز نامه «النهار» تأکید کرد این جوانان خود را به عنوان عناصر حزب‌الله معرفی کرده و از تمامی خبرنگاران حاضر در تپه مجاور به مکان مذاکرات خواستند بلافاصله منطقه را ترک کنند که همین هم شد.

در پی این تعرض بود که خانم منال عبدالصمد وزیر اطلاع‌رسانی در کابینه موقت لبنان در توئیت خود این حادثه را محکوم کرد و خواهان دخالت دستگاه‌های امنیتی دست‌اندرکار برای حفاظت از امنیت خبرنگاران و حیثیت رسانه‌ها شد.

این موضع وزیر اطلاع‌رسانی ظاهراً بازتابی فراتراز توئیتر نداشت و دستگاه‌های دست اندرکار و دولت، هیچ واکنشی از خود نشان ندادند.

شایان توجه است که لبنان و اسرائیل چهارشنبه 28 اکتبر دور دوم مذاکرات خود به میانجی‌گیری آمریکا را در خصوص مرزهای دریایی مورد منازعه آغاز کردند که حفاری برای یافتن منابع سرشار گازی در منطقه را با اشکال مواجه کرده‌ است.

اختلافات اساسی

با این حال به گفته منابع آگاه به رویترز، اختلافات فیمابین هنوز بزرگ و پیچیده ‌است.

این منابع افزودند که طرفین، نقشه‌هایی متعارض با یک دیگر را برای بیان مرزهای پیشنهادی ارائه دادند که بر مساحت محدوده مورد اختلاف طرفین افزود.

یک منبع امنیتی لبنانی تأکید کرد که مرز پیشنهادی کشورش که چند روز پیش از مذاکرات از سوی رسانه‌های داخلی نشر شد، تا جنوب منطقه مرزی به پیش رفته که لبنان چند سال قبل به سازمان ملل ارائه کرده بود.

این در حالی است که به گفته یک منبع آگاه دیگر، هیئت اسرائیلی نیز نقشه ویژه خود از مرزها را پیشنهاد داده که مرزهای دریایی به سمت شمال امتداد داده ‌است.

انتظار می‌رود که دو هیئت اسرائیلی و لبنانی امروز پنج‌شنبه 29 اکتبر در دور بعدی مذاکرات شرکت جویند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم