واشنگتن: تحریم‌های ایران موثر بوده و اقتصادش را بیش از 10% کوچک‌تر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جرالدین گریفیت سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020، اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران تاکنون کارساز بوده و در سال گذشته به میزان بیش از 10درصد باعث اقتصاد ایران را کوچک‌تر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با هدف اجبار ایران، جهت «بازگشت به میز مذاکرات و پایان دادن به فعالیت‌های پلیداش»، به سیاست اعمال فشارهای حداکثری بر تهران ادامه می‌دهد.

Advertisement

گریفیت با توضیح این‌که تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای در پی عدم دست کشیدن رژیم ایران از فعالیت‌های هسته‌ایش اتخاذ شد، افزود که دولت آمریکا در صدد دست‌یابی به توافق جدیدی است که همه فعالیت‌های ایران در برهم زدن ثبات منطقه را شامل شود.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده برای برقراری آتش‌بس و دست‌یابی به راه حلی سیاسی برای برون ‌رفت از بحران سوریه تلاش می‌کند.

این مقام آمریکایی همچنین خواستار توقف تنش‌ها در سوریه و جلوگیری از ادامه جنگ رژیم بشار اسد علیه مردم این کشور شد.

او در ادامه گفت که واشنگتن در حال انجام رایزنی‌هایی سیاسی با همه طرف‌ها است تا راه حلی سیاسی برای بحران در سوریه بیابد.

جرالدین گریفت در پاسخ به سئوالی درباره دخالت‌های ترکیه در منطقه، ضمن اشاره به اینکه راه حل در لیبی باید با توافق میان طرف‌های لیبی حاصل شود، گفت دولت آمریکا نقش میانجی‌گرانه‌ای را برای پایان دادن به بحران لیبی ایفا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین دخالت‌های خارجی «چه در لیبی یا سایر کشورها» را سبب «تضعیف ثبات در منطقه» عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم