فرزندان زنان داعشی اروپایی‌تبار در سوریه قربانی یا بمب‌های ساعتی‌ هستند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک محقق بلژیکی پس از بررسی اوضاع اغلب کودکان داعشی که در اردوگاههای زنان اسیر داعشی در سوریه و عراق باقی مانده‌اند، گفته است این تصور که کودکان زنان داعشی اروپایی در صورت بازگشت به کشورهایشان به مثابه «بمب ساعتی» هستند، غلط و دور از واقعیت است،

او گفت: «60 تا 70 درصد این کودکان زیر پنج سال هستند و تقریباً همه دیگران زیر 12 سال هستند و تعداد انگشت شماری نوجوانان بین آنان دیده وجود دارد».

او گفت این کودکان که کشورهایشان از پذیرفتن آنها امتناع می‌ورزند یا از رسیدگی به پرونده آنها خودداری می‌کنند، بدون داشتن کمترین امکانات زندگی سال‌ها در اردوگاه‌های اسارت در سوریه به سر می‌برند وجه مشترک میان این کودکان این است که سرنوشت آنها تاکنون به مشخص نشده و آنها بدون افقی به زندگی یا آینده عمرشان هدر می‌رود.

.
.

دو محقق بلژیکی در گزارشی که در باره این کودکان تهیه شده می‌گویند تعداد آنها بیش از 600 کودک است این کودکان فرزندان افراطی‌های اروپایی هستند که تقریبا یک سوم آنها فرانسوی هستند و در حال حاضر در دو اردوگاه تحت کنترل کردها در شمال شرقی سوریه نگهداری می‌شوند.

این دو محقق بلژیکی برخورد انفعالی و بی‌اهمیت کشورهای اروپایی به سرنوشت این کودکان بی‌گناه را محکوم کردند.

«توما رنارد» و «ریک کولسایت»، دو کارشناسان در امور افراط گرایی در انستیتوی Egmont در بروکسل ، در تحقیقات خود گفتند که بین 610 تا 680 کودک از شهروندان اتحادیه اروپا در حال حاضر با مادران خود در اردوگاه های «روژ» و «الهول» در شمال شرقی سوریه نگهداری می‌‍شوند.

زنان داعشی

این مطالعه همچنین اضافه کرد که این کودکان از سال 2019 با مادران خود که بخشی از آنها در کنار داعش می‌جنگیدند، در بازداشتگاه به سر می‌برند.

این گزارش می‌افزاد: «در مجموع در بازداشتگاههای عراق و سوریه حدود 100 کودک و نوجوان وجود دارد که از میان این تعداد 400 نوجوان بالغ هستند و در اردوگاههای الحسکه در بازداشت به سر می‌برند».

برخی از جوانان و نوجوانان فرزندان  داعشی در بازداشتگاه  الحسکه سوریه
برخی از جوانان و نوجوانان فرزندان داعشی در بازداشتگاه الحسکه سوریه

طبق تحقیقات این دو کارشناس بلژیکی حداقل 38 کودک بلژیکی در میان این کودکان هستند. پس از بلژیک بریتانیا با 35 کودک و سپس به ترتیب فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها، هلندی‌ها، سوئدی‌ها از نظر تعداد کودکان داعشی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

این دو کارشناس در گزارش خود اضافه می‌کنند که نوجوانانی هم که در جنگ شرکت کردند به خاطر سن پایین آنها هنوز معلوم نیست که محاکمه می‌شوند یا نه این گروه از نوجوانان نیز قربانی افکار پدران داعشی خود شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم