فائزه هاشمی: طرح کاندیداتوری زنان برای کشاندن مردم پای صندوق‌های‌ رای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده مجلس ششم ایران با بیان اینکه «از نظر قانونی و شرعی منعی برای ریاست‌جمهوری زنان در انتخابات وجود ندارد» یادآور شد که مطرح کردن کاندیداتوری زنان، سیاستی برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای است.

فائزه هاشمی، پنج‌شنبه 20 اکتبر 2020 در گفت‌وگو با امتداد، درباره اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 تاکید کرد که کدخدایی نخستین بار نیست که این سخن را مطرح می‌کند و بسیاری معتقدند به علت کاهش مشارکت در انتخابات اخیر، طرح کاندیداتوری زنان سیاستی برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای است.

او تصریح کرد: «اگر چنین نیست، شورای نگهبان باید گفته‌های شفاهی سخنگوی خود را بر اساس قوانین و آئین‌نامه ها تبدیل به تفسیری رسمی، حقوقی و قانونی کند تا نهادینه و ماندگار شود».

هاشمی با بیان اینکه از نظر «قانونی، شرعی و عرفی» منعی برای ریاست‌جمهوری زنان در انتخابات وجود ندارد، افزود: «به شرط آنکه حرف‌های اخیر آقای کدخدایی مانوری تبلیغاتی نباشد».

او شرط اصلی رئیس‌جمهوری شدن یک زن در ایران را در صورت کاندیداتوری و تایید صلاحیت یک زن، به مشارکت مردم وابسته دانست.

هاشمی تاکید کرد که دلیلی برای رای دادن وجود ندارد و رویکرد او نیز رای ندادن است.

گفتنی است، میزان کمترین مشارکت در انتخابات ایران، سال گذشته در انتخابات یازدهمین مجلس شکسته شد. آمار رسمی وزارت کشور در ایران، میزان رفتن مردم پای صندوق‌های رای را 42درصد اعلام کرد در حالی‌که برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از مشارکت بسیار کمتر از این میزان بود.

کارشناسان، ناکارآمدی مجلس دهم و دولت یازدهم را به عنوان یکی از مهمترین عوامل رویگردانی مردم از انتخابات مطرح کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم