رئیس سابق امنیت‌ملی افغانستان: قطر به معاون طالبان خانه مجلل و 1میلیون دالر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان پنج‌شنبه 29 اکتبر اعلام کرد، قطری‌ها به ملا برادر معاون رهبر طالبان یک خانه مجلل و یک میلیون دالر داده اند تا در زمینه‌ای غارت معادن افغانستان کمک کند.

نبیل در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «به گفته یک منبع مطمئن، قطری‌ها حدود یک میلیون دالر به ملا برادر داده‌اند تا قدردانی خود را از وی برای تسهیل اجرای این طرح، نشان دهند. همچنین انس حقانی نیز از قطری‌ها یک موتر تویوتا لندکروزر مدل 2020 را به عنوان هدیه دریافت کرده است. محمد نبی عمری، زندانی سابق بازداشت‌گاه گوانتانامو و دست‌یار نزدیک حقانی‌ها در قطر نیز از سوی قطری‌ها خانه‌ی مبله مجللی را به عنوان هدیه دریافت کرده است».

Advertisement

نبیل اضافه کرد: «در توافق با مولوی یعقوب و سراج‌الدین حقانی، این دو معاون طالبان پول را تقسیم خواهند کرد. سراج‌الدین حقانی دست‌یار نزدیک خودش ذبیح‌الله (فوتو ضميمه است) ، معروف به "انجنیر" را نزد ملا برادر فرستاده است تا با گروه شرکت‌های قطری به نام بنیاد Al Atiyyah در مورد معاملات تجاری‌شان که باعث تقویت وضعیت مالی آینده طالبان می‌شود، مذاکره کند».

او علاوه کرد: «ذبیح‌‌الله معروف به انجنیر جلساتی با این بنیاد در دوحه داشته است. این جلسات توسط ملا برادر، انس حقانی و مولوی محمد نبی عمری تنظیم شده بود. ملا برادر که خانه تازه مبله‌شده خود را در منطقه الغرافه قطر تحویل گرفته است درحال حاضر میزبان ذبیح‌الله در این اقامت‌گاه بزرگش است. علاوه براین، او دست‌مزد بزرگی را برای ذبیح‌الله در نظر گرفته است و همچنین ذبیح‌الله می‌تواند از فضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه برای پیشبرد کارهایش استفاده کند».

رحمت‌الله نبیل اظهار کرده است که صلح نیابتی در افغانستان نه‌تنها به منظور تطبیق نظام نیابتی، بلکه برای غارت معادن افغانستان نیز است. او ادامه داد، ارتش پاکستان، قطری‌ها و سایر بازیگران بزرگ به بهانه توسعه اقتصادی پسا صلح افغانستان درحال برنامه‌ریزی برای غارت افغانستان هستند.

رئیس سابق امنیت افغانستان گفته است: «خلیل‌زاد همراه با آدام بوهلر، مدیرعامل شرکت مالی توسعه بین‌المللی ایالات متحده جلساتی را با طالبان در دوحه با حمایت صندوق ثروت ملی قطری‌ها برگزار کرده‌اند. زلمی خلیل‌زاد همچنین برای خودش و سهمش در معاملات تجاری آینده لابی می‌کند».

رحمت‌الله نبیل علاوه کرد: «امتیازاتی که به قطر از جانب پاکستان، طالبان و امریکایی‌ها داده‌ شده است، پاداشی برای میزبانی آن‌ها و تسهیل دفتر طالبان و گفت‌وگوهای صلح است. آن‌ها آن‌را همکاری متقابل برای توسعه اقتصادی پسا صلح افغانستان می‌نامند، که در واقع برنامه‌ای برای غارت افغانستان توسط یک حلقه کوچک با انگیزه‌های فاسد و شرور است».

نبیل در پایان نوشت: «این سناریوی ژئواقتصادی جدید پیچیدگی این منطقه بی‌ثبات را بیشتر از پیش تشدید می‌کند، به ویژه که قطر علیه وحدت و یگانگی منطقه‌ای عمل می‌کند و همچنان به دنبال نفوذ بر گروه‌های نیابتی برای کمک به قطر در دست‌یابی به نفوذ بیشتر بر منطقه است».

شایان ذکر است که 20 روز طالبان حملات تهاجمی بالای برخی از نقاط ولایت هلمند در جنوب افغانستان انجام دادند که رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گفته بود که طالبان قطر خوب می‌دانند که حمله به شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند توسط گروهی از طالبان که با ایران نزدیک است انجام شده است.

رحمت‌الله نبیل در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشته بود: «طالبان قطر خوب می‌دانند كه حمله به شهر لشكرگاه توسط گروهی از طالبانِ كه با ايران نزدیک است انجام شده است، اما آن‌ها نمی‌توانند در مَلا عام این حرف را بزنند؛ چون در آن‌صورت ثابت می‌شود كه طالبان قطر بالاى تمام گروپ‌های‌شان کنترول کامل ندارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم