تأکید سفیر آمریکا در سعودی بر ضرورت مقابله با رفتار ایران در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جان ابی زید سفیر ایالات‌متحده آمریکا در پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه 29 اکتبر 2020 با بیان این‌که دخالت‌های ایران در یمن به دشواری‌ها در روند ایجاد صلح و راه حل در این کشور دامن می‌زند، بر اهمیت تقویت صلح در منطقه خاورمیانه و ضرورت کار پرتلاش برای مقابله با رفتار خرابکارانه ایران در منطقه تأکید کرد.

سفیر ایالات متحده روز گذشته در کنفرانس خبری مجازی با تعدادی از رسانه‌ها بر روابط تاریخی آمریکا و سعودی در دوره 75 ساله گذشته تأکید کرد.

Advertisement

بنا به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» سفیر آمریکا در ریاض در این کنفرانس خبری دربارهٔ تلاش‌های سعودی برای آزادسازی شهروندان آمریکایی ربوده شده توسط شبه‌نظامیان حوثی نیز سخن گفت.

جان ابی زید با تأکید بر این‌که کشورش برای برقراری مجدد صلح در یمن در کنار پادشاهی سعودی و مارتن گریفتس فرستاده سازمان ملل در یمن خواهد ایستاد، گفت دخالت‌های ایران در یمن بر دشواری‌های دستیابی به راه حل در این کشور افزوده‌است.

سفیر آمریکا در ریاض همچنین تأکید کرد که ایالات متحده و پادشاهی سعودی هدف مشترکی را برای تقویت صلح و ثبات در منطقه دنبال می‌کنند.

او در عین حال از تهدیدهای ایران در منطقه و انتشار شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و یمن انتقاد کرد.

جان ابی زید سفیر آمریکا در ریاض دربارهٔ گفتگوهای راهبردی میان پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا که در نیمه ماه اکتبر جاری از آن خبر داده بود، تأکید کرد که کشورش خواهان آن است که شریک اول سعودی در تحقق برنامه چشم‌انداز 2030 باشد.

سفیر آمریکا در ریاض همچنین به همکاری‌های میان ایالات متحده و سعودی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله همکاری‌های دفاعی، امنیتی، اطلاعاتی، بخش‌های اقتصاد و انرژی و فناوری و امنیت سایبری و غیره اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم