بازرسان آژانس: ایران پس از انفجار نطنز، تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی احداث می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنا به اظهارات رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان آژانس تاکید کردند، ایران پس از وقوع انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز که آن را اقدامی خرابکارانه توصیف کرده اقدام به احداث تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی به منظور مونتاژ دستگاه‌های سانتریفیوژ کرده است.

گروسی سه‌شنبه 27 اکتبر 2020 در برلین در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که ایران به ذخیره‌سازی مقادیر زیادی از اورانیوم با درصد غنی‌سازی‌ کم ادامه می‌دهد، اما به نظر نمی‌رسد به مقادیر لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای دست یافته باشد.

Advertisement

در پی وقوع انفجار در ماه ژوئیه در سایت هسته‌ای نطنز، ایران اعلام کرد که تاسیسات هسته‌ای جدیدی با امنیت بیشتر را در دل کوه‌های اطراف منطقه احداث خواهد کرد. از طرفی تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده از مکان تاسیسات هسته‌ای نطنز که از سوی کارشناسان مورد تحلیل قرار گرفته هیچ گونه علائمی را مبنی بر بازسازی آن سایت که در استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده، نشان نمی‌دهد.

گروسی در ادامه گفت:« آنها (کار) را آغاز کردند، اما (تاسیسات) تکمیل نشده است. این عملیات طولانی است». گروسی همچنین هیچ‌گونه جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نداد و گفت این «اطلاعاتی سری» است.

از طرفی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکنون به این اظهارات مدیر آژانس واکنشی نشان نداده است.

در واکنش به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ژوئیه گذشته، اما کاظم غریب آبادی سفیر ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین تاکید کرده که کشورش «تمامی تجهیزات جدید تحقیقاتی و توسعه را به مراکز زیر زمینی منتقل خواهد کرد.»

غریب آبادی سه‌شنبه 27 اکتبر در مصاحبه با روزنامه همشهری عنوان داشت که ایران «تاسیسات پیشرفته‌تری را در دل کوهستان به جای تاسیسات نطنز بنا خواهد کرد.»

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز ماه گذشته در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران اظهار داشت که تاسیسات هسته‌ای منهدم شده در روی زمین با یکی دیگر « در دل کوههای اطراف نطنز» جایگزین شد.

تاسیسات هسته‌ای نطنز اصلی‌ترین سایت غنی‌سازی اورانیوم در ایران است و در سالن‌های طویل زیر زمینی آن دستگاه‌های سانتریفیوژ فرآیند غنی‌سازی را با استفاده از گاز هگزا فلوراید اورانیوم UF6 ادامه می‌دهند.

هر چند ایران اذعان کرده که انفجار نطنز باعث کند شدن کار سانتریفوژ‌ها شده است اما بر اساس نوشته نیویورک تایمز به نقل از از منابع اطلاعاتی و کارشناسان، این انفجار برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به عقب انداخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم