هواپیمای ایرانی مورد تحریم آمریکا در ونزوئلا به زمین نشست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نماینده قانونگذار مخالف در ونزوئلا گفته است، یک هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی «قشم فارس» ایران که پیشتر به دلیل حمل ونقل اسلحه به سوریه تحت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بوده، روز سه‌شنبه 27 اکتبر 2020 در ونزوئلا فرود آمده است.

فرود هواپیمای بوئینگ EP- FAB- 747 تحت متعلق به شرکت هواپیمایی «قشم فارس» ایران در ونزوئلا در حالی است که تهران و کاراکاس تحت تحریم‌ها و فشارهای حداکثری فزاینده‌ای از سوی ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

داده‌های موجود بر سایت «فلایت رادار 24» مربوط به ردیابی پروازها نشان از آن دارد که هواپیما پس از آن‌که شب قبل از آن از مبدا تهران به پرواز درآمده در ساعت 4:00 عصر به وقت محلی (8:00 شب به وقت گرینویچ) روز سه‌شنبه در کاراکاس فرود آمده است.

بنا به اطلاعات پروازی به دست آمده این هواپیما قبل از رسیدن به ونزوئلا در تونس و در دماغه سبز توقف داشته است اما هدف از پرواز آن به مقصد ونزوئلا هنوز دقیقا مشخص نیست.

روابط رو به توسعه میان ایران و ونزوئلا انتقادهای واشنگتن که خواهان فشار بر نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا است را برانگیخته است.

در همین راستا آمریکا تحریم‌های حداکثری بر ایران و ونزوئلا را با هدف ناکام گذاشتن برنامه هسته‌ای ایران و اجبار نیکولاس مادورو به کناره گیری از قدرت اعمال می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در پی اعمال تحریم بر شرکت هواپیمایی «قشم فارس» ایران در ژانویه 2019 گفت که اقدام این شرکت هواپیمایی ایرانی «به انتقال مواد کشنده» به سوریه «در راستای حمایت نظامی ایران» از رژیم بشار اسد در سوریه انجام می‌شود.

در سال 2017 شرکت هواپیمایی «فارس قشم» که مقر آن در منطقه آزاد قشم متعلق به سپاه پاسداران ایران است از طریق شرکت هواپیمایی «ماهان» اقدام به خریداری دو فروند هواپیمای دست دوم از نوع بوئینگ «F218-747» کرد که پس از رسیدن آنها به ایران از سال 2018 در عملیات انتقال اسلحه از تهران به دمشق مورد استفاده قرار گرفتند.

از آن پس این دو هواپیما با نام‌های ثبت شده "EP-FAA"، و“EP-FAB" اغلب عملیات‌های انتقال اسلحه از ایران به سوریه را بر عهده داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید