سرور دانش: تغییر نظام افغانستان منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان چهارشنبه 28 اکتبر در دیدار با رودریندرا تاندن سفیر جدید هند در کابل گفت، تغییر نظام افغانستان و منطقه را درگیر جنگ و خشونت از نوع دیگر خواهد کرد.

براساس اعلامیه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان، سرور دانش اضافه کرد، موج جدید خشونت‌ها مردم کشورش را نسبت به روند جاری صلح نا امید و بد‌بین کرده است.

دانش اظهار کرد: «نقطه بسیار مثبت این است که همگی به شمول کشورهای منطقه اجماع داریم بر این که باید ثبات پایدار در افغانستان حاکم شود و جنگ و خشونت خاتمه یابد. زیرا ثبات منطقه به ثبات افغانستان گره خورده است ولی در مورد میکانیزم تأمین این ثبات اجماع دیگری لازم است هم در سطح ملی و هم در سطح منطقوی و هم در سطح بین‌المللی.»

او علاوه کرد: «تأکید برخی از کشورها یا گروه‌های درگیر به اینکه با تغییر نظام سیاسی می‌توان صلح را در افغانستان تأمین کرد اشتباه است، این نه تنها راه تأمین صلح و ثبات نیست بلکه افغانستان و منطقه دچار جنگ و خشونت از نوع دیگر آن خواهند شد.»

سرور دانش بیان کرد، هر طرح به شمول تشکیل حکومت مؤقت یا امارت طالبان نه تنها به صلح نمی‌انجامد؛ بلکه باعث چرخۀ دیگری از اختلاف و خشونت خواهد شد.

در همین حال، رودریندرا تاندن سفیر جدید هند در کابل در این دیدار گفت، از دید دولت هند اگر رهبری روند صلح توسط رهبران مردم افغانستان مدیریت شود سرانجام راه حلی برای ختم جنگ در این کشور و رسیدن به صلح پایدار بدست خواهد آمد.

شایان ذکر است که در این روزها گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد و هم‌زمان میزان خشونت در این کشور نیز افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم