رزمایش دریایی بریتانیا و اعلام حمایت لندن از قبرس در بحران شرق دریای مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و نیکوس انستسیادس رئیس جمهوری قبرس شامگاه سه‌شنبه 27 اکتبر 2020 درباره بحران‌ها در لیبی و شرق دریای مدیترانه گفت‌وگو کردند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا از موضع قبرس در بحران شرق دریای مدیترانه که در آن تنش‌های میان آتن و نیکوزیا از طرفی و آنکارا از طرف دیگر همچنان در حال افزایش است، اعلام حمایت کرد.

این در حالی است که به گفته مقامات لندن نیروی دریایی بریتانیا از دهه‌ها پیش با بیشترین استقرار نیرو در مقابل سواحل قبرس اکنون نیز همچنان بر ادامه حضورش در این منطقه بی‌ثبات و حمایت از امنیت اروپا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، تاکید می‌کند.

نیرویی دریایی متشکل از 3 کشتی جنگی که در اطراف ناو جنگی سلطنتی بریتانیا «اچ ام اس آلبیون» متمرکز شده‌اند، روز سه شنبه تمرین‌های نظامی مشترکی را با کشتی گشت‌زنی دریایی و بالگردهای قبرسی و همچنین ناوشکن «جان بارت» فرانسوی در مقابل سواحل شهرک ساحلی لیماسول قبرس انجام دادند.

در بخش اصلی این تمرین‌های نظامی نیروهای ویژه قبرس و مارینز بریتانیا با انجام عملیات صعود و نزول سریع با طناب از بالگرد بر عرشه کشتی ربوده شده مستقر شدند و همزمان با آن نیز قایق‌های تندرو با قدرت مانور بالا به کشتی ربوده شده نزدیک شدند.

در همین راستا کاپیتان فیل دنیس معاون فرمانده نیروهای ضربت نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که «پادشاهی بریتانیا در فعالیت با هم‌پیمانان و سایر شرکایش در پیمان ناتو تعهد خود به محافظت از امنیت و ایمنی اروپائی‌ها را به اثبات می‌گذارد».

مقام نظامی بریتانیایی همچنین اظهار داشت که تمرین‌های نظامی مشترک نیروهای این کشور با نیروهای قبرسی پایبندی مشترک به حفظ ثبات منطقه‌ای و اراده آن برای تقویت روابط دوجانبه دفاعی را به نمایش گذاشته است.

این مقام نظامی بریتانیایی همچنین گفت:« قبرس در کل شریک بسیار مهمی برای پادشاهی بریتانیا در شرق دریای مدیترانه و منطقه مدیترانه است». او گفت که رزمایش‌ها به ما «فرصت بزرگی را برای دیدن همدیگر، کسب تجربه، فهم و شناخت‌ از یکدیگر می‌دهد».

علیر‌غم استقلال قبرس از پادشاهی بریتانیا در سال 1960، بریتانیا اما همچنان 2 پایگاه نظامی را در خاک قبرس، جزیره واقع در شرق دریای مدیترانیه، در دست دارد.

رزمایش نظامی میان بریتانیا، قبرس و فرانسه در آب‌های شرق دریای مدیترانه همزمان با آن انجام می‌شود که تنش‌ها با ترکیه بر سر حفاری در میادین نفت و گاز در اطراف جزیره قبرس که به دلیل جنگ به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده، بالا گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید