جمهوری چک شاخه‌های سیاسی و نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پارلمان جمهوری چک روز چهارشنبه 28 اکتبر 2020، «حزب‌الله» لبنان را با هر دو جناح نظامی و سیاسی تروریستی اعلام کرد.

جمعه گذشته، گواتمالا در اقدامی که مورد تحسین بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت، حزب‌الله را رسماً به عنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد.

گواتمالا نیز تمامی شاخه‌های حزب‌الله را «تروریستی» اعلام کرد.

در همین رابطه وزارت خارجه آمریکا با استقبال از افزایش تعداد کشورهایی که فعالیت‌های حزب‌الله لبنان را ممنوع و این گروه شبه‌نظامی را به عنوان یک سازمان تروریستی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادند، گفت که این حزب برنامه‌های «خبیث» ایران در منطقه را اجرا می‌کند و مانند القاعده و داعش در سراسر کشورها برای انجام اقدامات تروریستی فعال است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: تصمیم گواتمالا برای قرار دادن نام حزب‌الله لبنان در دوجناح سیاسی و نظامی به عنوان یک سازمان تروریستی، عزم این کشور برای مقابله با این سازمان تروریستی خطرناک را نشان می‌دهد.

اجرای برنامه‌های مخرب رژیم ایران در منطقه

پمپئو همچنین گامی که کشور گواتمالا علیه حزب‌الله لبنان برداشت را گامی مهم در جلوگیری از برنامه‌ریزی حملات تروریستی این حزب یا جمع آوری کمک در سراسر جهان دانست.

او تأکید کرد که حزب‌الله یک سازمان تروریستی فراملی است که هدف آن اجرای برنامه های مخرب ایران است

وزیر خارجه آمریکا حزب الله لبنان را از نظر گسترش فعالیت این حزب در سراسر کشورهای جهان را به القاعده و داعش تشبیه کرد.

فعالیت‌های خرابکارانه و طرح‌های تروریستی حزب‌الله لبنان طی سال‌های اخیر در قاره‌های آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا و خاورمیانه کشف و از ان جلوگیری شد.

تهدیدی برای اروپا و جهان

پمپئو با تأکید بر اینکه هیچ تفاوتی بین شاخه نظامی و سیاسی حزب الله لبنان وجود ندارد ، از همه شرکای ایالات متحده خواست که این حزب را به عنوان یک سازمان تروریستی تلقی کنند.

پمپئو با اشاره به تصمیمات مشابهی که آلمان ، لیتوانی و کوزوو و صربستان در باره حزب‌الله لبنان اتخاذ کرده‌اند، یادآوری کرد، این تصمیمات مهم به منزله اعتراف به این حقیقت است که حزب‌الله با دو جناح سیاسی و نظامی‌اش، یک سازمان تروریستی و تهدیدی بزرگ برای اروپا و بقیه جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم