اردوغان گروه‌های «افراطى» در سوریه را به اقدام نظامی تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز 28 اکتبر از حمله روسیه به گروه‌های شبه نظامی سوریه مخالف اسد در ادلب به شدت انتقاد کرد

اردوغان همچنین از برخی گروه‌های تندرو انتقاد کرد و گفت: «اگر گروه‌های شبه نظامی تندرو در مرزهای سوریه به توافق‌ها پایبند نباشد ترکیه این حق را دارد که مجددا وارد عمل شود و شبه نظامیان را از مرزهای خود با سوریه دور کند».

اردوغان با انتقاد از حمله روسیه به مخالفان سوری در ادلب تأکید کرد که برخی‌ خواهان صلح پایدار در سوریه نیستند».

رئیس جمهوری ترکیه گفت: «مسکو خواهان صلحی پایدار در سوریه نیست».

اردوغان کشورهای غربی را به حمله علیه اسلام متهم کرد. او گفت که غربی‌ها می‌خواهند جنگ‌های صلیبی را باز گردانند.

انتقاد اردوغان از مسکو یک روز پس از حمله هوایی روسیه به نیروهای «فیلق الشام» که در غرب استان ادلب مستقر هستند، صورت می‌گیرد.

در پی بمباران مرکز آموزش شبه نظامیان وابسته به «فیلق الشام» در استان ادلب سوریه توسط جنگنده‌های روسیه، تعدادی از این شبه نظامیان کشته شدند.

گفتنی است ادلب از آغاز جنگ و بحران داخلی در سوریه به عنوان یکی استان‌های مهم تحت کنترل مخالفان رژیم اسد به حساب می‌آید.

مخالفان اسد کنترل مرکز ادلب را که جمعیت آن در پی آواره شدن مردم به بیش از 4 میلیون نفر رسیده است، در مارس سال 2015 به دست گرفتند. در این شهرهای گروه‌های مختلفی از طیف مخلفان و گروههای تندرو اسلامگرا حضور دارند به همین دلیل ادلب یکی از مناطقی است که به طور مستمر مورد حملات شدید نیروهای اسد، جنگنده‌های روسیه و شبه نظامیان فرقه‌ای وابسته به ایران قرار می‌گیرد.

ترکیه، روسیه و ایران در نشست آستانه در ماه می 2017 ، ادلب و چهار منطقه در اطراف آن را منطقه کاهش تنش اعلام کردند. اما نیروهای رژیم اسد پس از مدتی از آن توافق سه منطقه از چهار منطقه کاهش تنش را با حمایت جنگنده‌های روسی به دست گرفته‌اند و حملات خود را در ادلب متمرکز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم