.
.
.

شورای امنیت طرف‌های لیبی را به اجرای کامل توافق ژنو دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه 27 اکتبر 2020 ضمن استقبال از توافق آتش‌بس دائمی در لیبی امضا شده از سوی کمیته نظامی مشترک «5+5» در ژنو، همه طرف‌های لیبی را به اجرای کامل توافق ژنو دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها اعضای شورای امنیت سازمان ملل از طرف‌های لیبی خواستند تا به تعهداتشان و اجرای کامل توافق آتش‌بس دائمی در لیبی پایبند باشند.

شورای امنیت همچنین از طرف‌های لیبی خواست ضمن پایبندی به آتش‌بس زمینه را برای انجام گفتگوهای سیاسی در این کشور فراهم کنند.

در بیانیه شورای امنیت همچنین از همه کشورها خواسته شده تا به تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده بر لیبی و عدم دخالت در امور داخلی این کشور پایبند باشند.

از سویی سرتیپ احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی در پیامی بر شبکه «توئیتر» امضای سند موسوم به «توافق‌نامه امنیتی» میان قطر و دولت الوفاق را «نقض دستاوردهای گفتگوهای ژنو» عنوان کرد.

المسماری این توافق‌نامه را «پلید» و تلاشی در جهت تنش‌زایی و تضعیف توافق‌های آتش‌بس به دست آمده میان افسران ارتش لیبی در ژنو توصیف کرد.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی قطر روز دوشنبه گزارش کرد که « شیخ خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل‌ثانی رئیس شورای وزیران و وزیر کشور قطر یادداشت تفاهم‌ در زمینه همکاری‌های امنیتی با فتحی پاشاغا وزیر کشور دولت الوفاق امضاء کرد که هدف از آن تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه امنیتی و در راستای منافع دو طرف است.»

طرف‌های درگیر در لیبی پس از گفتگوهایی که 5 روز به طول انجامیده روز جمعه 23 اکتبر در ژنو توافق آتش‌بس دائم امضاء کردند.

پس از این توافق که میان نمایندگان نظامی دولت الوفاق و ارتش ملی لیبی در ژنو امضاء شده، ماه آینده نیز گفتگوهای سیاسی دو طرف در تونس انجام خواهد شد.

همزمان با آن دوشنبه اولین جلسه کانون گفتگوهای سیاسی لیبی با حمایت سازمان ملل آغاز شد و تنها چند روز پس از اعلام آتش‌بس دائمی در لیبی دهها شخصیت لیبی دوشنبه گفتگوهای سیاسی را از طریق ویدئو کنفرانس تحت نظارت سازمان ملل آغاز کردند.

در هفته‌های گذشته تلاش‌های بین‌المللی زیادی برای رسیدن به توافقات امنیتی و سیاسی در کشور بحران‌زده لیبی صورت گرفت که هدف از آن تشکیل دولتی جدید و برگزاری انتخابات پارلمانی است که منجر به خروج پیکارجویان اجاره‌ای شده و به دخالت‌های خارجی در این کشور پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم