.
.
.

سازمان ملل: تلفات غیر نظامیان در افغانستان طی سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود گفته که در 9 ماه نخست سال جاری میلادی، دو هزار و 117 غیر نظامی افغان کشته و 3 هزار 822 نفر زخمی شده‌اند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد، تلفات غیر نظامیان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، کاهش یافته‌است.

طبق گزارش سازمان ملل متحد که امروز سه شنبه، 6 عقرب برابر با 27 اکتبر منتشر شد، هرچند تلفات غیر نظامیان در 9 ماه نخست سال 2020 در مقایسه با سال گذشته 30 درصد کاهش یافته‌‌است؛ اما مذاکرات صلح افغانستان نتوانسته‌‌در کل تلفات غیر نظامیان را متوقف بسازد.

طبق این گزارش، در این مدت دو هزار و 117غیر نظامی کشته و 3 هزار و 822 نفر زخمی شده‌اند

این گزارش نشان می‌‌دهد که 31 درصد از قربانیان در 9 ماه اخیر کودکان و 13 درصد هم زنان بوده‌اند.

به گزارش «افق نیوز»، سازمان ملل مخالفان مسلح دولت را عامل 58 درصد تلفات غیر نظامیان دانسته‌ و همچنین 28 درصد از تلفات غیر نظامیان را به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده‌است.

یوناما گفته که تلفات افراد ملکی منسوب به نیروهای طرفدار دولت در مقایسه با مدت مشابه در سال 2019، سی و چهار درصد کاهش یافته‌است که دلیل اصلی آن کاهش جدی در حملات هوایی نیروهای خارجی از ماه مارچ 2020 به این سو است.

در این گزارش سازمان ملل آمده که تلفات غیر نظامیان از سوی طالبان شش درصد افزایش یافته‌است.

همچنین تلفات غیر نظامیان بر اثر حملات گروه‌های ناشناخته افزایش داشته؛ اما حمله‌‌های گروه‌ داعش کاهش داشته‌‌اند.

در پایان این گزارش، سازمان ملل گفته‌‌است که تلفات غیرنظامیان در حمله‌‌های هوایی نیروهای دولتی 70 درصد افزایش داشته‌‌ که این مورد نگران‌کننده‌است.

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته که دست‌کم برای حفظ جان مردم، به گفتگو اولویت دهند.

این نهاد گفته که مذاکرات صلح افغانستان فرصتی را برای طرفین درگیر فراهم می‌کند تا زیان‌های جبران‌ناپذیر و تأثیر مخربی را که جنگ بر افغان‌ها به بار آورده، مورد بررسی قرار دهند.

این در حالی است که بیش از 40 روز از افتتاح رسمی مذاکرات صلح در دوحه، پایتخت قطر می‌گذرد؛ اما هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان و گروه طالبان هنوز نتوانسته‌اند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

همزمان خشونت‌های طالبان در افغانستان نیز به صورت کم‌سابقه‌ای افزایش یافته و علیرغم درخواست‌های مکرر مراجع ملی و بین‌المللی برای کاهش خشونت و استقرار آتش‌بس، طالبان تاکنون به این خواسته‌ها تمکین نکرده‌اند

بیشترین بازدید موضوعات مهم