.
.
.

شرط عادی‌سازی روابط با اسرائیل برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای وزیران سودانی شامگاه یکشنبه 25 اکتبر 2020 برای اولین بار از شرط عادی سازی روابط با اسرائيل در برابر برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم پرده برداشت که از سوی ایالات متحده طی سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ماه اوت گذشته به خارطوم مطرح شده، اما با مخالفت عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان مواجه شده بود.

شورای وزیر سودان در بیانیه‌ای گفت « پمپئو در این سفر پیشنهاد ایالات متحده آمریکا را ارائه داد مبنی بر به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی‌سازی روابط با آن به عنوان شرط لازم برای برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم» اما حمدوک این پیشنهاد را رد کرده و خواستار جدایی دو روند و این دو مسئله از یکدیگر شده بود.

شورای وزیران سودان افزود که «طرف آمریکایی پیشنهاد اجرای مکالمه تلفنی چهارجانبه‌ای را کرد که طی آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به سپهبد اول عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان و عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان تبریک گفته و توافق اصولی میان سودان و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط اعلام شود».

شورای وزیران سودان همچنین توضیح داد که توافق برای ایجاد موافقت‌ دوجانبه درباره موضوع «عادی‌سازی روابط سودان با اسرائیل از سوی شورای قانونگذاری مورد بررسی قرار خواهد گرفت».

شایان ذکر است که مایک پمپئو در اواخر ماه اوت و در چارچوب تور منطقه‌ای به سودان سفر کرده بود. این دیدار پمپئو اولین دیدار وزیر خارجه آمریکا از خارطوم در 15 سال گذشته است.

این دیدار مایک پمپئو از خارطوم تنها چند ماه پس از آن انجام شد که عبدالفتاح البرهان رئيس شورای حاکمیت انتقالی سودان در فوریه گذشته با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اوگاندا دیدار کرده بود.

خارطوم روز جمعه در بیانیه‌ سه‌جانبه صادره از سوی سودان، ایالات متحده و اسرائيل که از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد این توافق را «تاریخی» توصیف کرده و« از پایان حالت دشمنی میان خود و اسرائیل» خبر داد.

این توافق همکاری میان دو کشور سودان و اسرائیل دارای اهمیت سمبلیک بزرگی است چرا که پس از جنگ 1967 که اسرائیل طی آن کرانه باختری، قدس شرقی، نوار غزه را علاوه بر شبه جزیره سیناء و جولان اشغال کرد تعداد اغلب رهبران عرب در اجلاس سران عرب در خارطوم گرد هم آمده و تصمیم موسوم به «اللاءات الثلاث» یعنی «سه نه» که نه به صلح، نه به رسمیت شناختن و نه به مذاکره با اسرائیل است را اتخاذ کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم