.
.
.

پوتین: حضور سربازان آمریکایی در افغانستان برای امنیت منطقه مفید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه یک‌شنبه 25 اکتبر اعلام کرد، ادامه حضور سربازان آمریکایی در افغانستان برای امنیت منطقه مفید است و مسکو خواستار ادامه حضور این سربازان است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، پوتین در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی روسیه گفته است: «هنگامی که اعلام شد که نیروهای آمریکایی در حال آماده‌سازی برای خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان هستند، موضع رسمی ما این بود که این اقدام شرایط را برای ایجاد آشتی ایجاد خواهد کرد، اما من شخصأ فکر می‌کنم که این خروج، خطرات زیادی را به میان خواهد آورد.»

ترامپ: باید سربازان خود را تا کریسمس امسال از افغانستان بیرون کنیم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به تاریخ 8 اکتبر 2020 در توییتی نوشته بود، سربازان باقی‌مانده کشورش باید تا کریسمس امسال از افغانستان بیرون شوند.

ترامپ نوشت: «ما باید شمار اندکی باقی‌ مانده از مردان و زنان شجاع خود که در افغانستان خدمت‌ می‌کنند، تا کریسمس به کشور برگردانیم.»
در همین حال، دونالد ترامپ به تاریخ 22 سپتامبر 2020 در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز تاکید کرده بود، به جنگ افغانستان پایان می‌دهد و سربازانش را از این کشور بیرون خواهد کرد.

ترامپ اضافه کرد، تلاش‌های آمریکا برای ختم جنگ در افغانستان ادامه دارد و اکنون واشنگتن نقش صلح‌آور را بازی می‌کند و این کار را از موضع قدرت انجام می‌دهد.

از سوی دیگر، شبکه خبری CNN در ماه ژوئن 2020 به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داده بود که بیش از چهار هزار سرباز آمریکایی تا خزان(پاییز) امسال از افغانستان بیرون خواهند شد.

این دو مقام آمریکایی گفتند، دولت دونالد ترامپ در حال نهایی سازی این تصمیم است که با تطبیق آن چهار هزار سرباز آمریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

گفتنی است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در شهر دوحه قطر امضا شد که براساس آن، ایالات متحده باید تعداد سربازان شان را در افغانستان تا 135 روز پس از امضای این توافق‌نامه به 8600 سرباز کاهش دهد و سربازان باقی‌مانده‌اش را تا 14 ماه دیگر بیرون کند.

در حال حاضر آمریکا نزدیک به 8600 سرباز در افغانستان دارد و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده تصمیم دارد که این سربازان را به 4000 نفر کاهش دهد.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ به تاریخ 10 اکتبر 2019 در یک گردهمایی انتخاباتی 2020 نیز گفته بود، زمان آن فرا رسیده تا سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

این گفته‌های در شرایطی مطرح شده که در این روزها روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم