واشنگتن: توافق اسرائیل و سودان امنیت منطقه را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تیبور ناجی معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در امور آفریقا روز یکشنبه 25 اکتبر 2020 اعلام کرد که تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای تسهیل برقراری روابط بین اسرائیل و سودان موجب تقویت صلح و امنیت در منطقه شده و شکوفایی را برای هر دو کشور، منطقه و ایالات متحده در پی خواهد داشت.

ناجی در صفحه توئیترش نوشت که اقدامات رئیس‌جمهوری آمریکا برای برداشتن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم فرصت جدید برای همکاری و ایجاد روابط سیاسی و اقتصادی با این کشور براساس ارزش‌های مشترک پدید می‌آورد.

در مقابل هم دفتر نخست‌وزیری سودان به نقل از هیات دولت این کشور اعلام کرد که برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم به سه دهه انزوای بین‌المللی پایان داده و فرصت قابل توجهی به ویژه در حوزه اقتصاد پیش روی این کشور می‌گشاید.

یاسر العطاء عضوکمیته رهبری سودان روز یکشنبه گفت که تصمیم صلح با اسرائیل یک گام صحیح است و مانعی ندارد که موضوع ارتباط با اسرائیل و برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم به یکدیگر ربط داده شوند.

عضوکمیته رهبری سودان به العربیه گفت که سودان با هیچ دشمنی ندارد و ملت سودان متحمل زیان‌های زیادی از سیاست‌های بنیادگرایانه شد. او از سفر هیات‌های اسرائیلی و آمریکایی برای آغاز همکارها استقبال کرد و گفت که کشورش نیازمند کمک نیست بلکه خواهان همکاری‌های بزرگ است. تل‌آویو هم اعلام کرد هیاتی از این کشور در روزهای آینده به خارطوم سفر خواهد کرد.

وزارت امور خارجه سودان اعلام کرد در پی تصمیم دو کشور برای ترک مخاصمه و عادی‌سازی روابط فیما بین، روابط اقتصادی و تجاری با تمرکز روی موضوع کشاورزی میان دو کشور آغاز خواهد شد.

براساس این بیانیه دو طرف توافق کردند که هیات‌هایی از دو کشور در هفته‌های آینده با هم دیدار کرده و توافقنامه‌هایی در زمینه‌های کشاورزی، اقتصاد، تجارت و هوانوردی تجاری و موضوعات مرتبط با مهاجرت امضاء کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم